| anonim_4396 a întrebat:

Ce salariu are un soldat?
Ma pot pensiona la 40 de ani?
Si cat primesc?

1 răspuns:
| anonimus2032 a răspuns:

792 de lei, salariul minim in Armata Romana.
Sunt si ofiteri foarte bine platiti ai Armatei Romane, care au salarii cuprinse intre 7.000 si 10.000 de lei, insa exista si subofiteri care au salarii mai mari decat ofiterii, arata greatnews.ro. Spre exemplu, doi subofiteri au obtinut in luna august venituri nete de 8.452 de lei, respectiv 8.411 lei.
Un document publicat de Ministerul Apărării Naționale, care prezintă datele aferente lunii august 2015, arată că posturile de soldat și gradat profesionist sunt plătite cu sume cuprinse între 800 și 1.000 de lei, cele mai mici salarii ajungând la 792-796 de lei net.
Cei mai bine plătiți ofițeri din Armata Română au salarii de peste 10.000 de lei, însă datele aferente lunii august 2015 arată că există și ofițeri plătiți cu 990 – 1.100 de lei.
Baftawinking