| Archangells a întrebat:

Ce sanse de supravietuire are un om care nu se poate integra in sistem din cauza ca nu poate sa fie formatat mental sa viseze aceeasi psihoza la scara larga? Un joc de monopoly in care oamenii raman prinsi toata viata si se confunda cu pionii/rolurile. Omul nu mai e om-el devine o eticheta. Exista vreo cale de a trai fara ca oamenii sa iti puna vreo eticheta? Poti face bani fiind tu insuti, cu valoarea ta adevarata fara a intra in acest Pat al lui Procust afacerist care iti reduce fiinta la denumirea de angajat?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Ieși unde este multă lume și cerșești.

| doctorandus a răspuns:

"Psihoza e mult mai mult decat o boala a sufletului, e sansa prin care acesta se poate conecta cu divinitatea!" este delir tipic pentru un drogat.

| doctorandus a răspuns:

Serios, ce a afirmat Donsavas este parerea unui psihotic care se complace in psihoza sa si crede ca lumea din jur e anormala, iar el insusi este cel mai normal om cu putinta. A debita sau gandi lucruri fara noima nu apropie pe nimeni de Dumnezeu, de aceea psihoza nu apropie pe nimeni de Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Donsavas e atat de student la medicina pe cat e de psiholog. Consulta arhiva forumului si vei afla detalii despre ce nerozii medicale poate sa debiteze si cum isi inchipuie el ca poate fi psiholog fara sa aiba licenta in psihologie sau psihosociologie.

| Donsavas a răspuns:

Exista vreo modalitate prin care omul sa traiasca fara o masca, un ''ego'' al sau,sa nu aiba o personalitate ci sa fie acel suflet pe care il da Dumnezeu,fara a fi atins si cuprins de lume? Exista vreo metoda prin care sufletul sa traiasca pe pamantul asta fara un trup? Nu. E clar ca in viata asta totul se joaca tinand cont de niste ''reguli''. Nu tu iti alegi trupul,familia,educatia si cresterea primita,varsta la care te maturizezi...ele se intampla. Cu totii ne-am dori niste explicatii pe care tot noi ajungem sa ni le dam, neavand pe cineva care sa ni le ''serveasca''. Ce-ar fi viata fara un pic de mister? Ar fi ca o salata fara putina sare, daca stii ce vreau sa spun. Misterul 'condimenteaza' viata.
Daca nu ni s-ar arata drumurile, nu am stii ce alegeri am putea avea si pentru ce am putea opta in viata. Ideea e sa traiesti in echilibru. Psihoza e mult mai mult decat o boala a sufletului, e sansa prin care acesta se poate conecta cu divinitatea! Numai bine iti doresc!

| Donsavas a răspuns:

Doctoranus pune diagnostice unor persoane pe care nici macar nu le cunoaste, ca sa nu mai spun ca tot ce am afirmat sunt spusele unui medic psihiatru renumit. Acest doctoranus se baga cu mine inseama aiurea, stiind ca sunt student la medicina si avand o frustrare personala fata de oamenii care muncesc. Nu mai am nimic de zis, sper totusi ca raspunsurile mele, preluate ce-i drept, sa-ti fie de ajutor! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am supravietuit, chiar daca am probleme ca si copiii mei.

| Malloryy a răspuns:

E in natura noastra sa punem etichete. Dar problema e..pe cine vrem noi sa impresionam? Si pentru ce si cine traim? Cineva mi-a zis ca nu lumea ne integreaza pe noi..ci noi ne integram in lume big grin