| alin9923 a întrebat:

Ce scoli trebuie sa fac ca sa devin developer in jocurii?
Funda
Adica cel care creeaza jocuri

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poti incepe prin a invata foarte bine C++, (sau Visual Basic),
si /sau modelare 3D si animatie ( Blender, 3DS Max, Maya, Cinema4D ).

Facultatea ajuta, dar nu e obligatorie, daca esti auto-didact si esti foarte bun, o sa iti gasesti angajator.

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Scuze, in graba "am inteles" tester de jocuri.
Ai dreptate cu calificarile "eronat" si "nefolositor".
Am corectat raspunsul.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa fii pasionat si experimentat in... jocuri.
Sarcina ta va fi sa faci secvente de programe /grafica pentru jocuri.
Trebuie sa stii bine limbaje de programare, dar nu neaparat trebuie sa ai studii superioare.

| Nevroza a răspuns:

Trebuie sa stii mult mate info, adica programare C++

| alexfab33 a răspuns:

Mate info