| Giulyana_Giuly_1991 a întrebat:

Ce spuneti, facultatea de drept sau de litere?
Sa fie opinii pertinente?

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vrei să te indrumăm noi pertinent? (mai) dă-ne detalii despre tine să nu batem câmpii...

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Niciuna, cu facultate nu faci nimic in Romania, sau da, ajungi vinzatoare la Carefoour in hypermarket.

| EcceHomo a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Bun, și ce să facă? Poate nu are școală de meserii în zonă. Nu toți putem fi meseriași.winking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EcceHomo):

Sa faca facultatea care vrea dar daca nu va gasi loc de munca decat la carrefour sa nu se plînga după ca ea are facultate si ca țintea si ea la un serviciu de unde sa cîstige 1200 euro lunar, nu 1500 lei la hypermarket.

| MetisuI a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Se vede ca nu ti-ai luat bacu

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru MetisuI):

Aplauze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu dreptul nu faci nimic. Asta zic cat se poate de serios, nu e doar o parere. Momentan diploma de drept nu are valoare in Romania

| MetisuI a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti prost rauuu

| Jany123Jane a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit de avocat, procuror, judecator, notar, jurist?

| brokxy a răspuns:

Stiu multe persoane cu facultate de drept.Au ajuns cineva.chiar daca nu au ajuns avocati.Le merge foarte bine din punct de vedere material.....Acum Litere ce sa devii o profesoara cu 1000 de lei pe luna? Plus la Litere este foarte foarte greu sa treci examenele

| Jany123Jane a răspuns (pentru brokxy):

Cica 1000 de lei. Uite ca profesoara de la facultate are 6500 de lei. Iei vreo 3000 si ceva la liceu.

| CassiusAlexander a răspuns:

Litete? Poate voiai să zici litieră. Clar nu Litere, că le mănânci.

| Jany123Jane a răspuns:

Ce iti place mai mult, ce te vezi făcând. Nu te lua dupa astia care ti-au comentat, se vede ca nu prea au trecut pe la scoala.

| Giulyana_Giuly_1991 explică (pentru Jany123Jane):

Multumesc pentru raspunsuri!
Da, ma voi duce unde simt o oarecare atractie

| Ali19 a răspuns (pentru Giulyana_Giuly_1991):

Dacă îți place să citești mult ia-le în considerare pe ambele. Pot să îți spun din experiență la drept o să ai nevoie de multe cărți care nu sunt tocmai ieftine. Dar dacă ești o persoană care are înclinație spre gândirea logică și soluționarea problemelor, mai ai și o memorie foarte bună și ești organizată. Atunci da, dreptul e fain.
La litere nu știu dar îți dau link-ul ăsta : https://youtu.be/dwva31P3ImE
unde vorbește despre experiența de student la facultatea de litere și dacă merită. Sper să te ajute.