| benga94 a întrebat:

Ce spuneti se merita asa tare sa te angajezi in armata? Vad tot mai multi baieti ca isi depun dosarele sute de persoane pe luna se duc si dau probele la breaza sau unde se da.E salariu bunicel dar am auzit ca depinde de arma care tio alegi care habar nu am ce cum si ce fel,mai e bine ca e un loc de munca care nu te poate da afara oricind si sa nu mai primesti bani cum e in alte parti la noi in Romania, probele acele mie cam frica de ele nu am mai alergat de nu mai tin minte, si am auzit ca daca sunt 100 de locuri vreo 30 deja is date pe pile dar pentru pile trebuie banuti buni, dupa acele probe testare psihologica si sportive am inteles ca te duc 3-4 luni undeva depui juramant si alte chestii, oricum m-ar interesa detalii si pareri ale unor baieti care au incercat sau au intrat in armata ce spun ei se merita nu se merita alte detalii, dau funda.

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu merita, cred ca in mintea ta gandesti ca e ca in filmele cu americani in care vezi ca un soldat omoara altii 200 si nimic nu il poate atinge.Nu e deloc asa.
Cand o sa auzi cum ''urla'' armele inamicilor indiferent de cat de tare ai fi,ai senzatia aia ca ai vrea sa te inghita pamantul,sa dispari de acolo.
Faza cu armata care tine de disciplina, de onoare de integritate, nu e adevarata, astea sunt texte de luat ochii la tocilari virgini, armata tine de razboi. Daca o sa nimeresti un razboi ceea ce e normal avand in vedere ca vrei sa devi soldat, o sa vezi cadavre, tipete, o sa vezi sange, o sa vezi oameni murind, iar daca te nimereste un glont in cap nu mai vezi nimic laughing

| benga94 explică (pentru anonim_4396):

Intrebarea era de acum vreun an, pe atunci voiam in armata dar nu voiam sa plec la razboi pan afganistan sau iraq sa muncesc doar aici in Romania, dar intre timp mam razgandit avand in vedere ca abia ma descurc cu 2500 de lei pe luna cu 1500 cit da ei salariul lunar nu mi-ar ajunge nici 2 saptamani si mai depunsi efort si ascult si de comenzile lor asa ca sa se duca care n-au incotro!

| Dana211 a răspuns:

Eu sunt fata si sunt in Armata (oarecum pentru ca sunt la medicina militara) si pot sa iti zic ca se merita pentru ca ai un loc de munca aigurat si un salariu chiar decent. Despre probele sportive ce sa zic: daca nu te antrenezi nu treci nici cu slujbe. Eu am data acum 2 ani si crede-ma ca nu a luat nimeni pe pile si acum nu se vor lua nici atat pentru ca au pus camere de filmat. Sunt care mai iau asa dar prea putin. Daca vrei sa te faci soldat e foarte simplu. Treci psihologicul (care nu e asa usor cum pare si care reprezinta proba eliminatorie), traseul (care e afisat pe site-ul MApN) si alearga 2000 de m in timpul dat de ei si te asigr ca nu ramai pe langa. Cu armele e mult de explicat... Armata ca orice alt domeniu are mai multe ramuri fiecare ocupandu-se cu altceva ( de exemplu infanterie- cei de la pamant, NBC-cei ce se ocupa cu dezastrele nucleare, artilerie etc) dar asta iti vor explica ei acolo si ma gandesc ca dupa ce termini cursul respectiv va pune sa alegeti arma (asa ar fi normal) dar daca nu e asa atunci cred ca te poti interesa la un centru de recrutare sa vezi cum sta treaba si ce ti-ar placea sa faci. Sunt si dezavantaje in meseria asta ca in oricare alta normal( inchei un contract de la inceput pe 4 ani, te "calca" in picioare ofiterii -asta daca nu iti vezi de treaba si faci pe desteptul sau daca asa au ei chef) dar tinand cont ca un loc de munca e foarte greu de gasit in ziua de azi eu cred ca e cea mai buna optiune (sa nu crezi ca vreau sa te incurajez sa mergi ca asta e decizia ta, eu doar iti spun parerea mea)

| Dobreiu_Claudiu_1988 a răspuns (pentru Dana211):

Ascultati eu am fost la recrutare in 2006 si din 32 cati am fost in sala numai eu si inca unu am trecut testul si neam inscris voluntari in armata si or zis ca ne suna sa mergem mai departge si nu or mai sunat niciodata de ce

| Dana211 a răspuns (pentru Dobreiu_Claudiu_1988):

Despre ce test e vorba? Trebuia sa insistati oricum la cei de la centrul de recrutare. Eu pana acum nu am mai auzit pe nimeni sa fi patiti asa.

| IonutSiAtat92 a răspuns (pentru Dobreiu_Claudiu_1988):

Pentru ca sunt sparagi infecti..Asteptau sa le dai bani. Logic nu? Fara pile esti un nimeni.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Nu te duce...nu merita.Da-mi voie sa-ti povestesc experienta mea.M-am inscris, am fost anuntat cand sa-mi fac analizele.Mi-am facut analizele(au durat 3 zile analizele sa le fac). Apoi dupa ce mi-am depus dosarul cu analizele(totul a iesit ok fara probleme) au spus ca ma suna cand sa vin la testarea psihologica.A durat maxim 2 luni.Am fost chemat am dat testarea si am luat-o, a doua zi am luat si probele care nu sunt grele. Apoi mi-am lasat dosarul la CMZ(Constanta, de unde sunt eu). Faza este in felul urmator: Am un prieten bun care s-a inscris si el dupa mine.A luat probele cu mult dupa mine, eu le-am luat inainte.El a fost anuntat cand sa isi aleaga armele, la repartizare, iar eu asteptam mult si bine daca nu sunam la ei.Cand am sunat m-au luat cu vrajeala ieftine de buftea, ca vezi domne ca nu am lasat dosarul la ei si nu au ce sa mai faca.Decat sa o iau iar de la capat.Alt timp pierdut, alti bani pierduti.Si mi-am dat seama ca asteptau milogii spaga.Deci pe romaneste iti zic...invata tata o meserie si lasa aramata.E corupta si se intra pe pile.Eu am trecut toate probele pe merit si degeaba.Ca sa scape de mine, au inventat totul cu "nu ati lasat dosarul la birou".Fa ceva util si nu te gandii la bani. Poti sa faci banii aia si prin alte metode.O zi buna.

| FlAiser a răspuns:

Eu nu mas mai duce daca nu se mai fac razboaie in europa doar stres si timp pierdut degeaba hai ca poate te mai inbarbatesti dar dupa parerea mea n

| Bogdan_Ion_1991 a răspuns (pentru FlAiser):

Scuze ca ma bag peste raspunsul tau happy iti trebuie un razboi ca sa te duci in armata? asta inseamna ca nu esti facut pentru asa ceva! daca vrei razboi du-te in siria, afganistan, irac, kosovo etc.

| ionutmystic a răspuns:

Nu merita, cum ai zis si tu, risti sa se faca vreo disponibilizare cum a fost acum cativa ani prin politie si MAPN si sa ramai somer fara nici o calificare.
Asta este riscul, ca daca te da afara nu prea ai nici un alt orizont in afara de armata.

| Bogdan_Ion_1991 a răspuns (pentru ionutmystic):

Asta este pentru cei ce se plafoneaza!winking

| gabitzapapusika2000 a răspuns:

Nu merita

| Bogdan_Ion_1991 a răspuns:

Eu sunt pe cale sa ma duc la inscrieri, trebuie doar sa mai fac pregatirea "ca la carte" pentru aptitudinile fizice, din cate am vazut nu e mare lucru, trebuie sa ai destul de multa rezistenta, daca poti sa alergi 2 km in 4:20 fara sa obosesti prea mult eu zic sa te bagi! Da, pregatirea se face la breaza iar dupa 8 saptamani se depune juramantul care se incheie cu "jur sa imi apar tara chiar cu pretul vietii!".Dar daca mergi in armata trebuie sa "dai jos militaria din pod", trebuie sa te supui, trebuie sa fi gata sa accepti orice, iti trebuie un caracter puternic, cand simti ca nu mai poti sa te ridici si sa mergi mai departe! Pilele nu exista! M-am interesat la mai multe persoane! Pilele conteaza abia dupa ce termini cele 36 de sapt de instructie sau mai mult daca alegi marina sau aviatia.Decat sa te duci doar pentru bani si siguranta unui loc de munca mai bine nu te mai duci, armata este un loc care iti permite sa fi cineva! Sa ai o cariera(sigura)! Dar mai intai de toate te disciplineaza mult! Nu am inteles ideea cu "arma care ti-o alegi", nu te gandi ca te scoate dupa 36 de saptamani in Irac sau Afganistan!

P.S.: Dupa ce termini cele 36 de saptamani de transformare de la "baiat" la "barbat" vei avea un contract cu caracter obligatoriu de 4 ani de zile care daca nu il respecti platesti perioada de instruire echipament si alte tampenii.

Iti urez multa bafta si poate daca nu te-ai hotarat, devenim colegi de pluton! Daca mai ai intrebari, cu ce pot, ce stiu, te ajut!

| benga94 explică (pentru Bogdan_Ion_1991):

Cind am spus de ce arma sa aleg nu era vorba ca ne trimite la razboi, sunt vreo 5 categorii marina, infanterie si alte 3 care nu le stiu, tu trebuie sa alegi 1 dar de preferat ar fi sa le alegi pe toate ca acum dupa probele sportive te baga in pc si pc te da la una din cele 5 pe baza punctajului pe care l-ai facut, dupa 3 saptamani depuiii juramantu nu dupa 8, acum faci 2 luni intr-un loc si alte 2 luni faci specializare in alt loc, si mai lasat masca cu treaba cu alergatu 2 km in 4:20 tu poti asa ceva? ai masurat de curiozitate cit este 2 km? cu masina faci 2-3 minute,dar sa alergi? punete sa masori si sa vezi cit de mult este,celelalte probe mi se par acceptabile,alergatu si tractiunile imi da mari batai de cap,nu prea ma descurc,dar cu putin noroc poate ma voi descurca happy, ai idee cind vin locurile? am inteles ca posibil la inceputu lu februarie, oricum sunt care exagereaza ca e nu stiu in ce fel si alte chestii in armata, mie mi-au spus si cei de acolo sa nu ne mai luam dupa gura la altii si sa intrebam direct de la sursa, e dificil cele 3-4 lunii dar dupa nu va fi asa greu.app ai gasit ceva teste pe net cu testari psihologice sau ceva de inteligenta asemanatoare cu cele de acolo? daca da tr si mie!

| AndreiRobu a răspuns (pentru benga94):

Cica faci 2-3 minute 2k cu masina laughing)))))))) faci mai putin de minut pe km cu masina, si da e chiar foarte usor, eu am alergat un km in 2 minute, cu sprint, si n-am obosit deloc, acum depinde de cat de "antrenat" esti