| octaviatatar a întrebat:

Ce stiti de liceul militar din Breaza? Are cumva camin, ce probe, in ce consta programul si cam ce materii sunt abordate mai mult?
Va rog sa raspundeti, am nevoie de raspunsuri cat mai repede.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ba da, știu FOARTE bine. Tu să te lămurești ce vrei. Acum eșit in clasa a 7. Bafta la anul

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Liceele miltare sunt colegii si obligatoriu au camin. Acolo nu se sta in gazda.Nici cei din localitate nu stau acasa. In rest, ti-a spus cel de mai sus.

| sierra1 a răspuns:

Nu-i nici o grabă man. Anul ăsta e gata ratat. Vizită medicală, probă sportivă, psiho...

Elevii aflaţi în clasa a VIII – a care îşi doresc să urmeze cariera militară trebuie să parcurgă trei etape: recrutarea, selecţia şi admiterea.

Recrutarea constă în întocmirea dosarului de candidat la Biroul Informare-Recrutare, efectuarea vizitei medicale şi verificarea îndeplinirii criteriilor de recrutare.

Data limită pentru finalizarea dosarelor de candidat este 20.03. 2018.

Lista Birourilor Informare-Recrutare se poate accesa la adresa: https://goo.gl/nduabh

După înscriere şi vizita medicală urmează selecţia, care se desfăşoară în perioada 29.01-04.05.2018. Selecţia, conform unei programări prealabile, se desfăşoară la Centrele Zonale de Selecţie şi Orientare din ţară (Alba Iulia, Breaza, Câmpulung-Moldovenesc, Constanţa). Probele constau în testare psihologică, testarea aptitudinilor fizice şi interviul de evaluare finală. Mai multe detalii se pot accesa la adresa: http://recrutare.mapn.ro/index.php

Doar candidaţii declaraţi "Admis" la selecţia eliminatorie vor participa la prima probă de admitere (elminatorie) de verificare a cunoştinţelor, care va avea loc în Colegiul Naţional Militar "Dimitrie Cantemir", pe 18 mai a.c., şi care constă într-un test grilă de verificare a cunoştinţelor la disciplinele Limba şi literatura română şi Matematică. Corectarea testului se realizează imediat după încheierea probei, prin prezenţa candidatului evaluat, de către doi membri din comisia de admitere, asistaţi de alţi doi candidaţi. Pentru a fi declaraţi „ADMIS" candidaţii trebuie să obţină la testul grilă nota 6.00. Ponderea mediei la testul grilă este de 50% în calculul mediei finale de admitere.

Sunt declaraţi ADMIS candidaţii ale căror medii finale se situează, în urma ierarhizării în ordinea strict descrescătoare a mediei finale de admitere, în limita celor 120 de locuri aprobate pentru Colegiul Naţional Militar "Dimitrie Cantemir".

| octaviatatar explică (pentru sierra1):

Dar acest liceu trebuie sa il fac daca vreau o cariera militara neaparat? Nu as putea sa il fac iar dupa sa ma duc pe o alta cariera?

| sierra1 a răspuns (pentru octaviatatar):

Nu trebuie să faci liceul pentru carieră militară. Faci după.
La intrearea in liceu semnezi un contract. Renunți la carieră după liceu, plătești.

| octaviatatar explică (pentru sierra1):

Cum plătesc?

| sierra1 a răspuns (pentru octaviatatar):

Cu vârf și îndesat.
Ordinea corectă este: intri, absolvi, renunți și apoi numeri banii

| octaviatatar explică (pentru sierra1):

Păi ai putea sa imi spui mai exact? Pentru ca nu stiu exact ce vreau sa fac după dacă medicina sau armata... adică număr banii? e o anumită sumă pe care trebuie sa o plătesc? te rog dacă ai vrea sa fi mai explicit. Eu habar nu am ce as putea face.

| sierra1 a răspuns (pentru octaviatatar):

Bărbate, intră la liceu și mai vorbim

| octaviatatar explică (pentru sierra1):

Sunt fata. Si aici e cărora mea in joc mai ales ca as putea sa ma duc pe alt profil la o școală mai aproape si mai buna doar ca nu vreau. De aceea vreau sa stiu ce se va întâmpla după. Dacă sti te rog spune-mi ca sa nu ma bag in ceva din care nu as putea ieși.

| sierra1 a răspuns (pentru octaviatatar):

Atunci fată, stai acasa, fă un liceu la tine în oraș și ești happy

| octaviatatar explică (pentru sierra1):

Nu voi fi. Dacă nu sti ai fi putut să imi spui de la început dar e ok. Nu trebuia sa ma fi băgat în discuția asta de la început dar încă învăț. Voi vedea ce voi face. Probabil am sa pic proba sportivă oricum deci nu am sanse in orice caz.

| sierra1 a răspuns (pentru octaviatatar):

Ba da, știu FOARTE bine. Tu să te lămurești ce vrei. Acum eșit in clasa a 7. Bafta la anul