| anonim_4396 a întrebat:

Ce știți despre profesia de psiholog?

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

E o meserie frumoasa, afli despre oameni, despre problemele lor, ii poti ajuta, e okey.
Insa e greu sa ai clienti daca nu esti angajat undeva, adica e greu sa ai clienti la un cabinet privat ma refer.

| Celcestietot a răspuns:

Ce parere crezi are psihologia despre Dumnezeu?

| Sofer a răspuns:

E super frumoasa. Ma pricep la asta.

| Emma30555 a răspuns:

De multe ori cei ce aleg aceasta profesie au ei înșiși niște probleme nerezolvate. E o meserie destul de grea fiindcă nu trebuie sa te lași influențat, trebuie sa aplici ce ai învățat astfel încât cel din fata ta sa găsească singur rezolvarea

| StrongHeart a răspuns:

E grea pentru ca trebuie sa asculti mereu problemele oamenilor si sa ai multa rabdare ca dai de tot felul de persoane cu tot felul de probleme.

| NotNamed a răspuns:

O profesie foarte frumoasa. Cred ca e printre cele mai frumoase profesii din lume. Mereu mi-a placut psihologia, sa ascult oamenii, sa vad cum gandesc, sa vad ce vorbesc, cum se descurca in anumite situații, de ce aleg sa faca x și nu y și multe alte lucruri ce tin de psihic. Am in plan sa citesc cateva carti de psihologie neaparat. Doar gandeste.te cum e sa te trezesti dimineata de. abia asteptand sa te duci la job sa asculti inca 10 persoane, sa vorbesti cu ei si sa incerci sa gasesti o solutie.

| RKBlue a răspuns:

E facuta de multi sa para frumoasa. Dar poate ajunge o povara pentru cei care o practica,daca ajung sa se implice emotional mai mult decat ar trebui.
Multi romani,din pacate, au impresia ca psihologii nu sunt buni de nimic,din multe cauze, majoritatea fiind lipsa educatiei, convingeri religioase, politice, traditii strabune pline de prostie( sa tii totul in tine, "toata lumea e putin trista","depresia e o faza", etc.Stii,acele vorbe care sunt bazate pe lipsa educatiei, uneori de fapt doar rautati, care afecteaza si pot duce la probleme grave si chiar sinucideri...)
Psihologii sunt foarte importanti in societatea noastra.
Am trecut de periodele in care luptam pentru mancare si supravietuire(din pacate, nu peste tot pe glob) si multi oameni ajung sa-si cunoasca cu adevarat mintea si sufletul(lucru greu de facut in urma cu o suta de ani, daca nu erai vreun fiu de bogatas, caz in care sufereai de "melancolie")
Probleme cotidiene ne afecteaza.Intotdeauna a fost asa.Doar ca acum nu ne mai putem permite sa tinem totul in noi.De ce?
Fiindca am avansat ca societate.Am vazut efectele negative ale ignorarii problemelor.
Psihologii sunt printre cei mai subestimati muncitori ai societatii romanesti(daca ne mai putem clasifica macar ca societate) dar si in multe alte locuri nu sunt vazuti, din pacate, mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e pentru oricine, trebuie sa ai o inima de leu sa reziști având în vedere ca vin atâția cu ogramada de probleme.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Pentru mine este ineficienta.

| Alinailies a răspuns:

Este o profesie frumoasa dar traim intr-o tara in care este greu sa razbesti.
Dupa facultate, am facut un an de dezvoltare personala si trei ani de TCC. Si nici acum nu profesez.
Colegiul psihologilor percepe taxa anuala pentru fiecare specialitate in parte(daca vrei sa profesezi si sa apari in registrul unic. taxa platita la zi), birocratie grupa mare cu actele pentru a-ti face cabinet, e greu sa gasesti clienti etc.
Nu vreau sa te descurajez dar profesia asta costa, trebuie sa investesti mult in formari, seminarii, workshop-uri, supervizari etc

Daca ai timp, dorinta si bani, apuca-te!