| WayhaughtK a întrebat:

Ce studii ar trebui pentru a ajunge sa lucrez in Resurse Umane?
Si ce fel de functii pot ocupa?

4 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Facultatea de Resurse Umane. Exista si curs pentru inspector de RU

| Peridava a răspuns:

Pentru "salarii" cum a spus @Doja, e nevoie de contabilitate, psihologia nu ajuta nici cat frectia la un picior de lenm.

| Doja a răspuns:

Resursele umane se ocupa de secretariat, recrutare, salarii. Este o functie birocratica fara mari posibilitati de evolutie. Practic esti trepadusul care muta hartii pentru ca cei care produc ceva sa poata lucra.

Daca vrei neaparat sa lucrezi in domeniu si sa ai relativ succes iti foloseste psihologia, dar cea reala, nu teoria slaba predata la noi in tara.

| DespinaPopescu a răspuns:

Hello,
Poti sa urmezi facultatea de Sociologie si Asistenta Sociala din cadrul Universitatii din Bucuresti sau în cadrul Academiei de Studii Economice. Dar, chiar daca nu ai terminat o astfel de facultate nu inseamna ca nu te poti angaja in resurse umane. Spre exemplu, poti sa incepi cu un program de internship sau un job de entry. In acest domeniu trebuie sa fii deschis sa inveti si sa fii dedicat.
Exemple de functii: Payroll Implementation, recrutor, Learning & Development Assistant, HR & Payroll Administrator.
Sper sa-ti gasesti directia potrivita!