| dori12 a întrebat:

Ce studii ar trebui sa am ca sa ajung politist?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poti face si un liceu de politie, iesi agent de politie (subofiter cum se numeau inainte)http://www.scoalapolitie.ro/regular.html. dupa asta daca vrei faci si academia de politie http://www.academiadepolitie.ro/ ca sa iesi ofiter de politie. academia poti sa o faci si daca faci un liceu normal. la dmitere la academia de politie se da romana, istorie si o limba straina la alegere, deci ti-ar folosi mai mult un liceu cu profil uman-filo. gasesti toate detaliile legate de admitere/examene pe linkurile pe care ti le-am dat

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

2 clase ca trenulaughing

| neutrino a răspuns:

Politist cu studii?

| Neimportant a răspuns:

Sa fi terminat scoala de politie (preferabil o academie de politie sau o scoala de politie) sau o universitate sau facultate de drept; de asemenea trebuie sa fii mental si fizic apt pentru aceasta meserie, sa ai putere de lucru sistematic, sa poţi pune faptele cap la cap si sa le interpretezi corespunzator, sa ai capacitate de a replica, de a deduce anumite fapte, de a lua decizii si sa fii o persoana de încredere.

| badblood248 a răspuns:

Liceul si academia de politie

| andreicena2 a răspuns:

Salut, trebuie să urmezi un LICEU, nu PROFESIONALĂ, deci trebuie să fi urmat un liceu, iar în perioada studiilor liceale, candidatul trebuie să fie obținut la purtare, să nu fie exmatriculat din cauza abaterilor indisciplinare, media generală de minimum 8, 00, de asemenea trebuie să ai diplomă la bacalaureat, deci, trebuie să înveți ca să-l treci pe acesta. Diploma o iei dacă obții media la bacalaureat minim 6. Candidatul respectiv trebuie să fie înalt de 1, 65 (femeile), iar 1, 70 (bărbații). După ce îndeplinești normele minime, ulterior trebuie să urmezi cursurile dintr-o instituție pentru formarea polițistului.
-Școala de agenți (subofițeri) de poliție ''Septimiu Mureșan'' Cluj-Napoca
-Școala de agenți (subofițeri) de poliție ''Vasile Lascăr'' Câmpina
-Academia De Poliție ''Alexandru Ioan Cuza" București. De asemenea, dacă urmezi cursurile Academiei De Poliție ieși cu gradul de ofițer, pentru asta trebuie neapărat să înveți deoarece la Academie se dă examen din lb. Română, istorie și o limbă străină, de asemenea ei au limba Engleză, limba Sârbă, limba Rusă și limba Germană. Probele fizice actuale sunt următoarele: alergare viteză 50m. 7, 20 secunde bărbații respectiv 8, 10 femeiile, aruncarea mingii medicinale 4 kg bărbați, respectiv 2 kg. femeile 7m, alergare de rezistență la 1 000m 3, 45 bărbații respectiv 4, 10 femeiile.
La Academia De Poliție există două specializări din facultatea de poliție: Drept -25 de locuri (dacă urmezi dreptul nu vei fii polițist, vei fi jurist și durează 4 ani specializarea, masterul este de 1 an).
OSP (Ordine și Siguranță Publică) 175 de locuri (dacă urmezi OSP-ul ieși polițist, de asemenea specializarea are durata de 3 ani, iar masterul este de 2 ani). Pentru DREPT media de admitere în anul precedent, respectiv 2013 a fost de 8, 30 (cea mai mică), iar la OSP se intră mai ușor, de asemenea 7, 00 este media de admitere.

Cât despre școlile de agenți...hmm...intri destul de ușor, probele fizice sunt aceleași, probele de evaluare a cunoștințelor sunt aceleași, în schimb nu dai examen din istorie, dai doar din lb. Română și Engleză sau Franceză. Media de admitere a fost de 5 și ceva anul precedent, respectiv 2013. Multă baftă, mai multe informații găsești pe site-ul următor: (Academia de poliție) http://www.academiadepolitie.ro (școlile de agenți) http://www.scoalapolcj.ro (Cluj-Napoca), iar cea de la Câmpina: http://www.scoalapolitie.ro

-Multă baftă și mult spor!

| andreicena2 a răspuns (pentru andreicena2):

P.S: Ce ți-am relatat eu acum sunt doar amănuntele esențiale, mai multe amănunte găsești pe site-urile oficiale ale instituților de învățământ poliție pe care ți le-am trimis mai sus.