| anonim_4396 a întrebat:

Ce studii iti trebuie ca sa ajungi politist? Sau agent de politie, care parca au legatura cu traficul si fac patrule pe langa oras ceva de genul etc. si pentru ofiterii de politie?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Liceul, apoi te inscrii la scoala de agenti de politie din campina, dai admiterea si aia e, apoi faci 10 sau 12 luni acolo si ai iesit agent de politie. Dar admiterea e dura cu multi pe loc, trebuie sa iei probele sportive ca proba eliminatorie.
Asta pentru politia nationala. Aici ai un loc de munca sigur si foarte bine platit. Asta trebuie sa faci.

Pentru agent de politie nu ai nevoie de academie, e cum zic eu, mgtow nu stie bine treaba, academia se faca sa iesi comisar sau alte posturi mai sus.

Ptr aia de patruleaza prin cartier, aia pot fi politia locala, acolo e mai simplu, te duci la primarie si intrebi cum se face, ca locala nu tine de MAI, tine de primarie. La rutiera e nasol, draci, stres, asa la normal nu faci mare lucru, te plimbi cu masina cu colegu, patrulezi pe drum si ai grija sa fie okey, dai amenzi daca e cazul.
Astia la locala mi se pare ca si astia au loc sigur de munca, dar nu stiu salariile.

Dar trebuie sa iti asumi sa lucrezi in schimburi, sa mai stai ore suplimentare, noaptea.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bac apoi academia de politie

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru o femeie meseria de polițist este una riscantă, de ce nu cauti o altă meserie.

Răspuns utilizator avertizat
| Feri5 a răspuns:

Buna! Dacă vrei sa devii ofițer de poliție trebuie sa mergi la Academia de Poliție pe Facultatea de Poliție unde vei face trei ani, iar examenul se da din romană, istorie și o limba straina, dar înainte de probele scrise vei da vizita medicală și testarea psihologică probe ce sunt eliminatorii. Polițiștii din corpul ofițerilor se pot specializa la O.S.P (Ordine și Siguranța Publica) și poți deveni polițist rutier (in grad de ofițer) altfel dacă nu vrei la academia de poliție, poți face școala de agenți de poliție care durează un an și admiterea este la fel ca la academie. Ofițerii au salarii mai mari, iar agenții au salarii medii in funcție de grad!

| 83388484 a răspuns:

Fa-te cofetareasa

| Mosotti a răspuns (pentru 83388484):

Fata a vorbit serios! Nu cred ca e frumos sa o iei la misto.

| 83388484 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am facut misto. Doar i-am dat si alta idee de cariera.

| Mosotti a răspuns (pentru 83388484):

Pai daca ii placea sa fie cofetareasa n-ar mai fi intrebat de politie. Inseamna ca ii place la politie, si eu am vrut sa ma faca dar sanatatea nu mi-a permis, imi placea sa mentin ordinea si disciplina, deci imi placea meseria in sine, nu neaparat pentru bani, ca din programare puteam scoate dublu poate la o adica.