| Florin_Rosca_1985 a întrebat:

Ce studii îți trebuie pentru a deveni profesor de matematică?

Răspuns Apreciat de Editori
| minrest a răspuns:

Iti trebuie Facultatea de Matematica (cea din cadrul Universitatii Bucuresti de preferinta) si modulul Psiho-Pedagogic. Pentru modulul asta optezi la inscriere sau la inceputul scolii si il urmezi in paralel cu celelalte cursuri. Dupa facultate dai eaxmenul de titularizare, si daca il iei te trimite direct la scoala generala. Ca sa predai la liceu, iti mai trebuie un masterat educational.

3 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Facultatea de matematica, sunt serios, ca sa poti fi profesor trebuie sa termini o facultate de genul, facultatea de geografie/istorie/romana/limbi straine/biologie/chimie etc. Pana si pentru sport e o facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexNab0k0v a răspuns:

Facultate de mate? eventual cursuri de pedagogie