| Stefan200209 a întrebat:

Ce studii se fac pentru a te angaja la ratb? Imi trebuie bac-ul?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa ai bacalaureat obligatoriu. Este bine sa ai un liceu tehnic intr-un domeniu inrudit (mecanica, de exemplu) sau o scoala postliceala (sau colegiu universitar).

| neutrino a răspuns:

Daca doresti o functie de conducere, atunci da, iti trebuie bacul si ceva facultati de profil. Daca doresti sa te angajezi ca sofer, atunci iti trebuie un carnet de sofer pentru categoria respectiva, multa experienta si ceva relatii.

| Emilian_Florin_1992 a răspuns:

.5. Grupa 2 (cate C, D DE)
1.5.1. Persoanele care solicita eliberarea permisului de conducere sau reînnoirea acestui permis trebuie sa aiba acuitatea vizuala, cu lentile de corectie, daca este necesar, de cel putin 0, 8 la ochiul cel mai bun si de cel putin 0, 1 la celalalt ochi. Daca se utilizeaza lentile de corectie pentru a obtine valori de 0, 8 si 0, 1, acuitatea respectiva (0, 8 si 0, 1) trebuie sa se obtina fie prin corectie cu ajutorul ochelarilor de maximum plus 8 dioptrii, fie cu ajutorul lentilelor de contact. Corectia trebuie sa fie bine tolerata.
1.5.2. În plus, câmpul vizual orizontal trebuie sa fie de cel putin 160 de grade la ambii ochi, extensia trebuie sa fie de cel putin 70 de grade la stânga si la dreapta si de 30 de grade ascendant si descendent. Nu trebuie sa existe deficiente pe o raza de 30 de grade fata de axul central.
1.5.3. Nu se emit si nu se reînnoiesc permise de conducere pentru solicitantii sau conducatorii auto care prezinta probleme în ceea ce priveste sensibilitatea la contraste sau care sufera de diplopie.
1.5.4. Dupa o pierdere importanta a vederii la un ochi, trebuie sa existe o perioada suficienta de adaptare de minimum 6 luni, pe durata careia se interzice conducerea autovehiculelor. Dupa aceasta perioada, conducerea se permite numai în urma unui aviz favorabil din partea specialistilor oftalmologi si a expertilor auto. Bacul este obligatoriu.