| Whateverrr a întrebat:

Ce studii trebuie sa ai ca sa fii profesor? Nu ma refer la cadru didactic

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Doctorat, carti scrise, descoperiri...

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai si profesorul este cadru didactic. Cadrele didactice se impart (potrivit Legii 128/1997) in urmatoarele categorii:
în învăţământul preşcolar: educator / educatoare; institutor / institutoare;
în învăţământul primar: învăţător / învăţătoare; institutor / institutoare;
în învăţământul secundar: profesor, profesor-psihopedagog, profesor-pedagog social, maistru-
instructor;
în învăţământul special şi în comisiile de expertiză complexă: educatoare / educator, învăţător,
învăţător itinerant, institutor, profesor, profesor itinerant, profesor de educaţie specială,
profesor-psihopedagog, profesor-psiholog şcolar, profesor-logoped, profesor-pedagog social,
maistru-instructor, învăţător-educator, profesor-educator.
Studii? Facultatea din domeniu. Depinde la ce domeniu te referi. Exemplu: matematica-fizica pentru un profesor de matematica sau fizica.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar la ce profesor te referi?

| CodrutElian1990 a răspuns:

De regula cei mai buni studenti raman in facultati cu grad profesional de asistent.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru invatamantul preuniversitar facultatea in domeniul respectiv+modulul pedagogic (si/sau dupa facultate master), pentru invatamantul universitar este nevoie de master+doctorat, cercetare, cat mai multe lucrari publicate si, pe masura ce trece timpul, poti avansa pana ce ajungi profesor universitar.