| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt figurile de stil?

Răspuns Câştigător
| DeDeSimplu a răspuns:

Figurile de stil sunt procedee prin care se modifică înţelesul propriu al unui cuvânt sau construcţia gramaticală uzuală pentru a da mai multă forţă unei imagini sau expuneri. În prezentarea celor mai importante figuri de stil se ţine seamă de gradul lor de complexitate şi de relaţiile care se stabilesc între ele.
Figurile de stil pot fi definite drept cuvinte sau grupuri de cuvinte (expresii) ce modifică raporturile fireşti dintre semnificant şi semnificat. Modificarea este înregistrată ca o deviere de la modul curent, „normal" în care se realizează corespondenţa dintre obiectul desemnat şi cuvântul ce-l denumeşte.

2 răspunsuri:
| darktea13 a răspuns:

N-ai google andra?laughing

| CheLu12 a răspuns:

Figurile de stil sunt Personificarea, descrierea, epitetul si dialogul(dau cateva ex)
Personificarea esta figura de stil care da insusiri omenesti lucrurilor sau obiectelor
Epitetul este figura de stil constând în determinarea unui substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb etc., menit să exprime acele însuşiri ale obiectului care înfăţişează imaginea lui aşa cum se reflectă în simţirea şi fantezia scriitorului.
Funda?