| Anonim2007 a întrebat:

Ce trebuie sa am, adică liceu și facultate ca să fiu in armata?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde ce vrei sa fii, respectiv soldat/gradat, subofiter, maistru militar sau ofiter.
Pentru SGP sunt necesare doar 10 clase, pentru subofiter, maistru militar si ofiter sunt necesare studii mai multe, respectiv liceul cu diploma de bacalaureat si apoi o scoala militara, scoala post liceala sau facultate, dupa caz.

| Violleta2022 a răspuns:

Liceul cu cel putin 10 clase terminate si s aai PESTE 18 ani.

| VasileRapidistu13 a răspuns:

Subofiter ai nevoie de bac, soldat poti si fara bac dar sunt sanse minime.