| anonim_4396 a întrebat:

Ce trebuie sa faci ca sa devii apicultor?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sa ai albine si stupi.

| Ahshaj a răspuns:

Sa ai grija de albine☺☺☺

| aradonline89 a răspuns:

In primul rand pentru a obtine niste raspunsuri pertinente trebuie stiut urmatoarele aspecte:
- timpul de apicultura ( stationar sau pastoral)
- trebuie cunoascuta zona in care se activeaza (in cazul stationarului)

Ustensile necesare pentru inceput:
- masca + manusi
- afumator
- dalta apicola

Cat despre bibliografie, ce mi s-a parut mie interesant:
- STUPARITUL - C.L.Hristea editia I - 1935
- Calauza stuparului - 1943
Sunt carti mai vechi, dar sunt carti pe intelesul tuturor.

Pentru inceput consider ca un maxim de 5 stupi sunt suficienti.

Parerea mea este sa incepi cu...cititul.
-Baza teoretica solida este foarte importanta.O sa auzi si o sa vezi tot felul de tampenii despre stupi.
-Un curs la Apicola ar fi edificator
-Stai pe langa cineva experimentat si cu REZULTATE si fura miscarile.Stiu pe cineva care are un mare maestru.L-am intrebat cati stupi are maestru si mi-a raspuns ca mai are trei din cincisprezece...
-Incepe cu cat mai putini stupi, apicultura este agricultura deci o mare loterie
-Inainte sa te apuci de asa ceva nu te gandi nici macar o clipa ca vei castiga bani, ar fi o mare deziluzie

Succes si numai bine!