| fantabau a întrebat:

Ce trebuie sa faci sa devi stewardesă? Ai nevoie de universitate sau cursuri? Stiu ca trebuie sa ai înălțime, kilograme potrivite, aspect rezonabil si cunoașterea englezei la perfectie.Este adevărat ca trebuie sa ai studii superioare pentru a face cursuri pentru asta?

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu trebuie sa ai studii superioare, desi daca le ai poate fi un avantaj. In general diploma de bacalaureat este suficienta. Cursurile sunt scumpe asa ca majoritatea prefera sa se angajeze la companii care nu cer sa ai cursuri facute. Ai mai jos linkuri la un site specializat, gasesti acolo toate informatiile necesare.
http://vreausafiustewardesa.ro/
http://vreausafiustewardesa.ro/cum-poti-deveni-stewardesa/

4 răspunsuri:
| DrowRanger a răspuns:

De inaltime nu stiam. Cunoasterea englezei obligatorie si sa stii sa inoti. De studii superioare nu stiu. Exista studii speciale pentru asta.

| andreia67 a răspuns (pentru DrowRanger):

Unele companii (ex. Wizzair si mai nou chiar si BlueAir) au criterii chiar drastice de inaltime, la altele de ex. Ryanair sunt mai laxe (intre 1.57 si 1.88 atat pentru femei cat si pentru barbati).

| M._Maria_Ana_1995 a răspuns:

Cursurile sunt obligatorii..cine ar angaja pe cineva fară experientă in ziua de azi

| andreia67 a răspuns (pentru M._Maria_Ana_1995):

Nu neaparat. Unele companii (ex. Blue Air) nu au personal specializat pentru pregatirea noilor angajati si angajeaza doar persoane cu atestat dar altele (ex. Ryanair, Wizzair si cele arabe din Golf) prefera sa-si pregateasca singure noii angajati. Vezi site-ul din raspunsul meu.