| Elena9328 a întrebat:

Ce trebuie sa urmezi că să ajungi sa lucrezi la morga?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand trebuie sa ai rezultate foarte bune dupa cei 6 ani de medicina generala, ca sa fii sigur ca vei fi dupa aceea repartizat in specializarea pe care ti-ai ales-o. Dupa aceea, iti trebuie stomac, pentru ca in facultate faci un stagiu de medicina legala de doar 6 luni, in care nu vezi decat o foarte mica parte din realitatea morgii.
Nu toti studentii rezidenti in domeniul medicinei legale raman acolo. Triajul se face foarte repede. Iti trebuie si cap limpede, si stomac tare, ca sa poti lucra cu cadavre mici si curate de copii, cu decedati dupa accidente, care vin bucati, cu corpurile puturoase si viermanoase ale cersetorilor.
Unora le trebuie alcool (de unde si imaginea clasica a medicului legist betiv), altora le trebuie simtul umorului. Pe baricade raman de obicei ultimii.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Wow! Un raspuns plastic cit se poate de... pesimist! Dar totodata, cit se poate de realist!

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Am fost in situatia in care am vazut ce se intampla. Mi-a murit un soldat intr-un accident si am fost la medicina legala. Am vazut cum se face. Bine, eu sunt militar de cariera si am rezistat dar cei 2 soldati care erau cu mine au iesit afara vomitand. Atunci mi-am dat seama ca un medic de la morga (pe unii ii cunosteam) era unul din cei mai "pasionati" betivi ai orasului. Apoi, in lunga mea viata am vazut si alte cazuri. Crede-ma ca nu mergeam in acea meserie sub nici o forma. Multumesc pentru apreciere!

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Faci facultatea de medicina, apoi dai rezi si daca ai punctaj bun prinzi un loc acolo. In medicina legala se castiga extrem de bine, insa dupa rezi nu prea exista posturi si majoritatea rezidentilor se reprofileaza pe alte specialitati.
Nu iti imagina ca e ca in filme...

| mgtow a răspuns:

Sa ai pe cineva care te baga acolo

| lpavel a răspuns:

Sa arati de parca ai fi moarta laughing

| JackR a răspuns:

O ambulanta care pleaca de la locul unui accident cu victime. Sigur merge la morga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Vad ca vrei sa oftezi pentru cea mai grea meserie(din punct de vedere moral sau psihic pentru ca mna lucrezi cu morti si iti trebuie un psihic solid cand zic solid nu glumesc). Desigur, exista si avantaje doar unul ca e bine platita. Dar se ajunge extrem de greu, se fac multi ani de studiu, si sunt putine locuri pe tara, deci iti dai seama ca concurenta e extrem de mare, trebuie sa fii super destept, materia pe care trebuie sa o studiezi pe parcursul acestor ani de medicina legista e foarte stufoasa. Faci multi ani de studiu!
Trebuie sa faci facultatea de medicina generala ( 6 ani )si apoi sa iei rezidentiatul pe medicina legala ( destul de in fata ...adica printre primii ...sa stii ), sa-l faci ( dureaza 5 ani ), dai examenul de specialist la urma dupa 5 ani si daca-l iei se cheama ca esti medic legist.
Majoritatea cauta sa devina doar pentru ca au văzut intr-un serial/film. Insa ei ar trebui sa inteleaga ca acolo se relateaza doar partea frumoasa. ca sa zicem asa.
Acum nu stiu de tine de unde ti-a venit aceasta pasiune.
Un alt avantaj ar fi ca te simti "special"intr-un fel cand stii ca lumea stie ca tu esti medic legist, considera can ai invatat atata si faci o meserie pe care nu oricine o face.
Iti urez succes! Daca tie iti place aceasta profesie eu zic sa o urmezi pana in panzele albe! Zi frumoasa!

| DumitruS a răspuns:

Tot facultatea de medicina daca vrei sa lucrezi ca legist. Incolo, probabil ceva scoala de asistente, ceva de genul asta.

| Irinami21 a răspuns:

Depinde ce vrei sa ajungi, autopsier sau medic legist. Daca vrei sa fii autopsier trebuie sa faci un curs IML care dureaza 2 luni. Fara acel atestat nu poti face nimic, poate doar ingrijitor la morga. Autopsierul este cel care taie cadavrul, trebuie sa invete unele tehnici de autopsie, de recoltare a probelor si de conservare. Ca medic legist trebuie sa faci 6 ani de medicina si 5 de rezidentiat.