| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Ce trebuie sa urmezi daca vrei sa devii soldat cu misiuni in Irak, Afganistan. Avantaje, dezavantaje, poate ceva amintiri sau povestiri.
Detaliat va rog.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te inscrii in legiunea franceza si ei te vor trimite fortat. Fizic sa stai bine dar salariu va fi de rahat 1000€ pe luna nu e un venit decent pentru a-ti risca viata prin desert. Avantaj e ca poti desfasura o activitate care iti place gen lunetist, soldat de infanterie sau in ceea ce vei fi specializat iar dezavantajul e bani putini si mori in cel mai rau caz.

| darrio2007 a răspuns:

Pari sa fii prin cls a zecea, la modul cum vorbesti. Si tu esti cu jocurile?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca vii cu intrebari de copil naiv, astepti sa fii luat in serios? Iti dai seama ca 90% dintre cei plecati acolo AU PILE, nu? Nu zic ca sunt incompetenti ca politicienii, ca ar muri pe capete, ci doar ca au pile. Nu de alta, dar odata ce ai facut o misiune in exterior ca militar, deja treci la un next-level de bonusuri in viata civila. Am un prieten care a fost prin Bosnia si acum singurul impozit pe care il plateste e cel la masina, in rest case si terenuri, no problem. Daca isi cumpara un judet intreg, plateste ZERO impozit. Omul e destept, nu e incompetent sa ii curga balele din gura, dar a ajuns in armata avand un unchi sau nas nu mai stiu ce ruda ca "spate". Acum in principiu face munca de birou, desi inca e militar.

| johnnny123 a răspuns:

Avantaje: Sună bine, mai ales pentru un copil care a jucat foarte multe jocuri pe calculator

Dezavantaje: Lumea reală nu este un joc pe calculator. În lumea reală când calci pe o mină ajungi în mormânt sau într-un scaun cu rotile

| darrio2007 a răspuns (pentru johnnny123):

Corect! Pacat ca unii confunda jocurile de pe calculator cu „jocul" vietii si al mortii.
Sa ne fereasca D-zeu de un razboi.
Vor fi carne de tun.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru darrio2007):

Ce intreb si ce răspunzi. Inapoi in acelasi sertar cu restul ca tine

| darrio2007 a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Alo, gara! Sa dea D-zeu sa-ti indeplinesti visul. Mai asculta si de restul ăsta de care spui. Aici gresiti foarte mult, ăstia tinerii de acum. Vă credeti mari si atoatestiutori. Si apoi fugiti ca potarnichile. Am facut armata si stiu cu ce se mananca. Cand ti-or suiera gloantele pe la ureche ai sa cauti cea mai mica gaura in care sa te ascunzi. Succes si noroc cu carul!
Că vei avea nevoie.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru darrio2007):

Mulțumesc, apreciez

| johnnny123 a răspuns:

Recunosc că m-a trecut un mic fior. Nu știu dacă este de la cât de intimidant ești sau dacă stau în curent.

Și ca regulă generală, cel care simte nevoia să o aducă în discuție pe mama interlocutorului este de obicei ăla mai puțin la minte.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică:

happy spuse copilul care ia 50 de lei si minte, sau care nu stiu ca tubul de sticla din care se fumeaza verde se numeste bongwinking

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică:

Nu, nu pierd timp cu jocurilewinking lifestyle-ul nu imi permite sa pierd timp. Dar apreciez bagarea in seama

| AnDrEy_8110 a răspuns:

Daca te referi la invatamant superior, recomand Academia fortelor terestre de la Sibiu.

| MihaelaMunteanu a răspuns:

Mai intai trebuie sa te interesezi la BIR Biroul de Informatii si Recrutari in localitatea de unde te afli, apoi ulterior ti se va da tematica pentru anul viitor si pasii care trebuie sa ii urmezi pentru a face o scoala de sgp adica soldati angajati si subofiteri. Din cate stiu eu dureaza cam 3 - 4 luni, iar la proba vei da sportiv un traseu aplicativ si un test de rezistenta ( alergare 2 km) In circa 10 min sau 9 min!