| anonim_4396 a întrebat:

Cea mai mare intrebare a liceeniilor: "Ce facultate sa urmez?" Aceeasi intrebare o am si eu si inca nu am gasit raspuns! Mai am un an... si inca sunt nedumerit! Ceva sfaturi? Am o singura conditie: sa nu imi trebuiasca matematica si chimia, nu le suport!

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Alege si in functie de profil. Daca esti la un profil uman ai multe variante: Drept, Psihologie, Publicitate/PR/Stiintele Comunicarii (de mare viitor), Litere, Limbi Moderne Aplicate (daca iti place limba romana), Limbi Straine(daca doresti sa continui pe limbi straine), Stiinte Politice (daca te intereseaza o cariera la Bruxelles sau Strasbourg), Filosofie, Sociologie, Relatii Internationale, Jurnalism(poti face apoi un master pe televiziune), Studii de securitate (Daca iti doresti un viitor in cadrul MAE sau SRI). Daca esti la mate-info sau bio-chimie atunci poti incerca Medicina (doar daca e ceva ce iti doresti cua devarat) sau in domeniu IT (extrem de de viitor)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intr-un an ai timp sa te hotarasti. Alege facultatea in functie de dorintele tale si calitatile pe care le ai, tu te cunosti cel mai bine. Eventual poti discuta si cu persoana din liceu care se ocupa cu indrumarea.

| doinitsaandronic a răspuns:

Ai putea sa te duci ceva legat de informatica, de drept sau limbi straine!

| MerVeilleuX a răspuns:

Nici eu nu suport matematica şi chimia, nici fizica! Eu vrea să mă fac avocat. tongue

| taviyamato2 a răspuns:

Alege ceva practic cum ar fi ingineria. In Romania sunt prea multi economisti ' specialisti ' in marketing, comunicare, etc. E plin de fabrici care tanjesc dupa injineri big grin

| anonim_4396 explică (pentru taviyamato2):

Cum sa aleg ingineria daca eu am specificat ca n-am nicio tangenta cu matematica?

| corneloase a răspuns:

Ai nevoie doar de tine in in decizie. Restul SFATUITORILOR sunt doar spectatorii.Ce parere ai despre ceea ce-ti doresti.