| Robeeert1 a întrebat:

Cei care ați intrat/sunteți deja la facultatea de medicină, cât ați învățat ca să luați admiterea? Eu am terminat a 11 a și mai am un an de școală și jumătate de vacanță de vară. Biologie și Chimie știu la nivel de filologie, credeți că am timp să mai învăț? Am vrut demult să mă fac medic dar am tot amânat să învăț - sunt leneș :psad - Abia acum am realizat că timpul a zburat pe langa mine și nu știu ce sa fac cu viața mea. Deci am șanse?

4 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Materia de admitere la medicina e ceva peste ceea ce se învață la real.
Ai avea șanse dacă mai stai un an sa înveți.

| WhiteLife a răspuns:

Buna! Eu am intrat la farmacie și am mers de pe profil real. M-am apucat să învăț cam din al doilea semestru din clasa a 11-a. Profele de la clasa nu au predat materia, așa că nu știam mare lucru de la școală. Poti cauta să vezi, sunt orașe în țară în care admiterea la medicina este doar din bio, care e foarte ok de tocit (pentru că tu ești pe filo și asta îți e cel mai la îndemână, mă gândesc). Daca te duci la ei la secretariat, te interesezi de ce manuale ai nevoie, faci rost de ele (Olx, sau de la biblioteca etc), le studiezi bine, bine și cumperi și cartea de grile de la secretariat și le înveți și pe ele, va fi ok. Mai intereseaza-te sa vezi daca dau cumva simulare de admitere și te poți orienta după acea nota. Vezi cat poți învăța în vara asta. La anul va trebui să repeți și pentru Bac și sunt lucruri diferite, plus că va trebui să înveți materia ce se preda pentru teste. Așa că apuca-te de acum și vezi ce poți face vara asta. Daca nu, poți să stai acasă un an după ce termini liceul, știi că ai Bac-ul luat, poți să lucrezi ceva, 6-8h, ai și ceva bani strânși pentru facultate și înveți doar pentru admitere. Sau te duci la ore la profi care mai au copii care merg tot la medicina și care știu bine materia de admitere, sau te duci la ei doar pentru o verificare. De putut, se poate, dar trebuie sa te apuci de acum și să tragi tare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhiteLife):

Eu am invatat o luna si am intrat la medicina generala laughing.Nu, n-am dat totul la ghici, doar ca am facut aproape perfect la bio.

| Alice_Munteanu_1981 a răspuns:

Iti raspund eu,desi nu am facut Facultatea de Medicina si nu stiu cat de in masura sunt eu sa ti-l dau(raspunsul):
Sa sti ca poti fi tot ceea ce vrei tu sa fi in viata, atata timp cat depui multa munca si nu renunti la primul esec.E adevarat, e nevoie de f multa materie invatata pentru a putea intra la o asemenea facultate, insa asta nu inseamna ca e imposibil.
Cu multa munca, se realizeaza orice in viata asta.
Nu renunta, daca asta e ceea ce vrei cu adevarat.Si sunt convinsa ca sprijin din partea parintilor vei avea medeu.Succes in continuare si la anul in vara sa auzim numai de bine!