| octa2021 a întrebat:

Cei care au terminat facultatea tehnica,cu specializarea mecatronica, ce poti face cu aceasta.
Adica unde poti lucara?
Si ce a avantaje ai?
Si cat castigi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se castiga foarte bine, mecatronica si roboti practic, la grup renault, dacia, tot felul de fabrici cu mecanica, robotica, configurari roboti, sa fie in parametru optim de functionare, ca si salariu iei undeva la 35-40 milioane la noi, dupa 3 ani de experienta. Se cauta oricum, este destul de cautata, ca si ingineria de altfel.

| octa2021 explică (pentru anonim_4396):

Si mai poti lucra si in alta parte? Cum ar fi ca si electrician intr-un servis auto?

| anonim_4396 a răspuns (pentru octa2021):

Asta nu depinde de diploma, iti spun garantat. Asta depinde de cunostintele tale, daca ai sau nu habar de acea parte electrica, sa lucrezi ca si electrician la un service bun, trebuie sa stii multe parti din electrica, nu doar sa ai o diploma. Practic, tu mie imi ceri sa te angajez ca ospatar, ca ai tu doctorat in telecomunicatii gen, si tu ii pui aluia farfuria in brate. Imagineaza-ti asta, cam asa este la tine.

| octa2021 explică (pentru anonim_4396):

Îmi doresc sa stiu mai mult despre aceasta meserie, deoarece eu am termi nat liceul cu calificarea de electrician auto.
Si ma pasionează partea asta de electro-mecanica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru octa2021):

Competente profesionale Tehnician mecatronist respectiv inginer dar mai bine.:
-Utilizarea calculatorului si prelucrarea informatiei
-Planificarea si organizarea productiei/asigurarea calitatii
-Sisteme de transmitere a miscarii
-Sisteme si tehnologii de fabricatie
-Intretinere Planificata/Sisteme de automatizare
-Sisteme de actionare electrica/Circuite electrice
-Detectarea defectelor/Senzori si traductoare
-Sisteme mecatronice/Automate programabile, etc.
1. Proiectarea componentelor de bază, subansamblelor şi ansamblelor micro- /mecatronice
2. Prelucrarea componentelor de bază pentru subansamblele şi ansamblele din produsele micro/ mecatronice
3. Asamblarea componenetelor de bază, subansamblelor şi ansamblelor micro-/mecatronice
4. Efectuarea probelor de funcţionare a subansamblelor şi ansamblelor micro-/mecatronice
5. Asigurarea service-ului la beneficiar