| PsyhoChild a întrebat:

Chiar e atat de rau sa devin profesor?
As vrea sa am o cariera de profesor de limba franceza pe viitor, dar tot aud la televizor cum se plang oamenii de invatamantul din Romania. Eu as putea intra intr-o sala de clasa peste 5-6 ani, credeti ca se vor schimba lucrurile in bine pana atunci?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Au mărit și salariile la profesori, ai timp liber destul de mult, dacă îți place să interacționezi cu copiii iar e un bonus pentru tine. dacă asta e vocația ta, eu zic s-o urmezi, oricum și dacă știi bine franceza dacă te răgândești te poți angaja în alte domenii știind-o.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Franceza este o limba grea cîti elevi crezi tu ca vor sa invete franceza? Sa o vorbeasca unde? In pat cu gagicile?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai depinde mai mult de factorul politic. Tu sa zicem ca o sa inveti si o sa fii deschis la minte si vei face treaba buna. Felicitari, o sa faci parte dintre aia 20% care sunt profesionisti si nu pupa in c*r nici un partid/director si nici nu au jobul ala pentru ca altii mai putin prosti nu s-au gasit in locatia respectiva si nici pentru ca sunt rudele cuiva. Altfel... uita-te si ce copii vin din urma si mai ales ce parinti! Sa se fi dus tata sau mama sa comenteze la profesori ca de ce am luat eu nota mica? Haoleu...

| gabicoo a răspuns:

Păi pese 5 ani va fi și mai rău!
Dacă nimerești într-o cacaină (cloacă) de școală în care toți sunt cumătri, neamuri, fii și fiice ale profesorilor mai vechi; directoarea e rudă cu primarul sau directorul și-o trage cu secretara, etc. Atunci ai încurcat-o! Ce zic eu aici e valabil pentru majoritatea școlilor din rural și urbanul mic!

Deocamdată nu zic nimic despre elevi și analfabetismul funcțional!

Marele rău al școlii românești o reprezintă tractoriștii de primari aliați cu directorii puși pe criterii politice și relațiile mocirloase din cancelarii!

Mai vrei in învățământ?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa ai viata, fa-te profesor. Timp liber o gramada, in timp tot predand o sa stii la perfectie materia, vei depune efort aproape 0 dupa primii 3-4 ani (mai ales pe limbi straine si clase mici). Si daca predai cum trebuie franceza o sa faci o schimbare foarte buna in invatamantul romanesc, vasta parte din profesorii de franceza actuali ii fac pe copii sa urasca franceza. Sa nu iei exemplu de la asa profesor, atitudinea elevilor va fi si mai naspa.

| TLF92 a răspuns:

Nu merita, stres, nervi sa treci prosti clasa ca nu vor sa invete franceza sa intre in bac, TREABA TA

| HelpingHands a răspuns:

Dacă te descurci și crezi ca asta e pasiunea vieții tale, mergi înainte. Sa ai profesia pe care o visezi este ceva ce te va face foarte fericit. Sunt atâția profesori care își câștiga traiul din asta. Urmează-ți chemarea și nu vei regreta.

| Floydancingsaha a răspuns:

Nu e atât de rau, singura chestie problematica e atitudinea pe care o au copii fata de tine, acela e singurul dezavantaj. Daca iei atitudine de la început nu vei avea probleme. Ei se plang ca nu au destuli bani, dar pentru un profesor, e clar foarte bine. Deci nu trebuie sa te ingrijorezi in privinta banilor. Si desigur, ca pana atunci se vor mai schimba lucrurile.

| EceEgeman a răspuns:

Uite cum stau lucrurile, dacă acesta este visul tău, să devii profesor, nu trebuie să ţii cont de părerile altora, ştiri sau orice altceva.
Atunci cand devii profesor trebuie să ştii că vor exista elevi cărora nu le place materia pe care o predai, lucruri din programă pe care trebuie să le predai deşi ţi se par inutile, trebuie să te confrunţi cu schimbul de idei şi pareri ale elevilor tăi, cu faptul că nu toţi vor fi receptivi sau îngătuitori. Cu toate acestea, meseria de profesor este una stabilă, cu un salariu bun şi mai mult de atat una din care înveţi în fiecare zi câte ceva.
Trebuie să implementezi in mintea ta si a elevilor tai ideea de unitate, de familie, imediat ce ai intrat pe usa şi stai la cadedră fiecare elev devine copilul tău de la cel mai cuminte, la cel mai obraznic, de la cel mai informat, până la cel lipsit de informaţii. Trebuie să te asiguri că imediat ce ora s- a terminat şi esti nevoit să părăseşti sala de clasă fiecare elev a înţeles lecţia şi că nu a rămas cu insecurităţi sau întrebări.