| octa2021 a întrebat:

Cine a terminat scoala postliceala sanitara ca si asistent medic generalist?
Cat se castiga in Romania?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asistent generalist nu asistent medic generalist. Medic iesi dupa 6 ani de facultate.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai intai ca asistent voluntar vreo 6-12 luni, apoi daca ai noroc ca asistent incepator cu cateva sute de lei/luna si in cativa ani daca esti buna, poate mai creste salariul.
Cam 90% din cei care termina cursurile de asistenti, nu ajung sa aiba loc de munca in domeniul sanitar, pentru ca nu sunt atatea pozitii libere cati scolari ies din licee si cursuri.
Din 40 de persoane care au terminat acum 2 ani, doar 1 singura fata si-a luat munca in spital, dar inca sta jos la triere si curatat camera de garda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asistent medical generalist, am terminat anul 2 + fac in paralel si facultate, pot spune ca, fara acel ceva nu se intra nicaieri, doar la particular, dar salariul mai mare de 1500 ron, n-ai sa-i vezi in veci. In spital cu experienta peste 10 ani, cu toate gradele date ajungi la 30-35 milioanewinking. Pe UPU/Smurd nu cunosc toate informatiile, dar se castiga mai bine sincer din primii ani, nu exagerat dar oricum mai bine. 3 ani dureaza postliceala de asistent medical generalist.

| sanduaurel3 a răspuns:

Cam 23 de milioane vechi