| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune din experienta sau din stiinta/cunostiine etc. cam cat de grea este admiterea la INM dupa terminarea facultatii de drept? Este ceva ce daca eu chiar invat cu pasiune nu as putea obtine? Este materia facultatii in sine greu sau usor de invatat(in comparatie cu medicina de exemplu)? Ar fi mai bine sa dau la medicina,chiar daca nu simt ca as dori sa merg acolo la fel cum as vrea la drept? Alte optiuni nu simt ca m-ar atrage dar as astepta totusi pareri daca aveti, multumesc in avans.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Admiterea la INM este foarte grea. Trebuie sa inveti Dreptul Civil, Dreptul Procesual Civil, Dreptul Penal si Dreptul Procesual Penal la perfectie.
Cineva care a intrat spunea ca a stat sa invete pentru INM un an de zile, 8 ore pe zi, inclusiv in weekend-uri.
Materia in sine nu e grea dar e multa.
La medicina nu stiu cum e dar ar trebui sa alegi ce iti place cu adevarat indiferent de cat de greu e sa mergi pe acel drum.

| anonim_4396 explică (pentru Lioana):

Tatal meu (care e procuror) ma sfatuieste sa merg pe medicina, ba chiar am fost si la ore dar simt totusi ca merge greu si nu am motivatie/placere cum e nevoie pentru o facultate ca medicina in schimb si dreptul mi-a spus ca iar nu e usor si nu am de unde stii daca imi va place cu adevarat pana nu il incep.Nici nu as stiu cum i-as putea spune ca vreau sa ma razgandesc de pe medicina la drept(e un pic mai autoritar ca sa nu zic sever pe alocuri), deci chiar sunt intr-o dilema de nu stiu ce sa fac.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Tatal tau o fi autoritar dar nu poate decide in numele tau. Decizia e a ta. Daca stii ce vrei vei sti sa-l convingi sa o accepte.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cred ca este greu, probabil comparabil cu rezidentiatul in medicina. Dar sunt sigura ca merita, fiindca este o meserie care iti aduce multe satisfactii si care iti asigura un nivel de trai bun. Am un prieten care a facut asta si e foarte multumit. Ca medic, va trebui sa inveti mult mai mult (fiindca facultatea este mult mai grea si dupa rezidentiat urmeaza multe examene grele), vei fi mult mai sarac (salariile medicilor cinstiti sunt inca mici), mult mai putin respectat (medicii sunt improscati de toata lumea cu noroi) si mult mai stresat (fiindca raspunderea mahgistratilor pentru greseli nici nu exista, in timp ce multi meedici sunt haituiti prin justitie pentru greselile lor, mai grave sau mai putin grave). Daca nu iti place medicina, e foarte foarte greu sa o faci, fiindca e o meserie care necesita abinegatie, munca enorm de multa si sacrificii fara numar. Si sa fii magistrat e greu si stresant, dar din experienta iti zic (eu sunt medic) ca atunci cand iti iubesti meseria, o faci mult mai usor.