| anonim_4396 a întrebat:

Cluj sau Iasi. Care oras este mai dezvoltat pe ramura IT? Am auzit de Cluj ca este considerat un "Silicon Valley al Europei". Mentionez ca am ales facultatea de informatica economica. Sunt mai multe oportunitati la Cluj?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Romania Bucurestiul este cel mai dezvoltat pentru ca e capitala si e normal. Clujul e numit Silicon Valley al Europei doar de clujeni, in realitate e mana de munca foarte ieftina a Europei.

In momentul de fata Clujul e peste Iasi insa in Iasi se fac in continuare investitii mare. Era vb ca Oracle sa deschida birouri acolo

| Vl4dimir a răspuns:

Parerea mea este ca ambele sunt la fel, doar ca totul depinde de tine. Profesorii predau la fel, dar daca vrei sa ajungi la performante va trebui sa pui personal mana pe carte si sa inveti.
Totusi, Clujul mi se pare mai ok pe aceasta ramura.