| Antoni21 a întrebat:

Comentariu și argumentare e același lucru?

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Nu. Comentariul nu este acelasi lucru cu argumentarea. Nu stiu cum sa te fac sa intelegi asta. Gandeste-te ca in comentariu sunt mai multe informatii, multe dintre eld neargumentate, in timp ce intr o argumentare fiecare afirmatie trebuie argumentata. Adica daca un comentariu spune: " Opera Pasa Hassan este o balada...", argumentare argumentarea s ar diferentia prin faptul ca nu ar tranti efectiv informatia, ci ar si argumenta-o:" Opera Pasa Hassan este o balada DEOARECE..."
Este mai usir sa faci o argumentare saca ai zi un comentariu in fata. Dar asta nu inseamna ca subt acelasi lucru.

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Dictionarul explicativ al limbii romane te poate scoate din bezna

| Hexiled a răspuns:

Cand comentezi, doar iti expui ideile legate de o anumita tema. Cand argumentezi iti expui argumentele care iti sustin ipoteza, iar aceste argumente trebuie sustinute cu exemple. Fiecare argument incepe cu un conector de preferabil. Argumentarea incepe cu ipoteza, apoi argumentele care sustin ipoteza insotite de exemple si introduse prin conectori apoi opinia ta si la final concluzia.

| Ralukafay a răspuns:

Nu.Una e sa comentezi si alta e sa argumentezi.

| GrepolisKing a răspuns:

In comentariu trebuie sa comentezi fraza/textul respectiv privind toate detaliile date de catre acesta in timp ce argumentarea este punctul tau de vedere asupra situatiei.
Spor!

| papys44 a răspuns:

Nu.Spre deosebire de argumentare, in comentariu iti exprimi propriile critici si impresii, faci o analiza asupra celor citite dupa viziunile tale..In agrumentare, dupa nume, argumentezi un punct de vedere folosind dovezi aduse în sprijinul sau. Dovezile/Argumenele sunt aduse pentru a demonstra.Argumentele aduse trebuie si dezvoltate.
"In primul rand, un bun motiv pentru care sportul este important pentru metabolism este pentru ca mentine sanatatea."