| GulubuntzBudulush a întrebat:

Credeți că ar fi bine dacă nu ar mai emigra nimeni din/în România și ar fi toți românii în țara lor natală? Asta desigur dacă ar fi mai puțină corupție și un trai mult mai bun?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Da, dar deh, decat sa fii sarantoc in rrrominica, mai bine te duci acolo, muncesti cativa ani, te intorci si esti boier aici

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Asa e, ar fi mai bine. Unii se intorc dupa multi ani de strainatate si altii rezista in viata grea din tara

| RAY a răspuns:

Gandeste-te putin ca romani aia vin in ro si baga bani in economia romaniei sau trimit bani in ro, in lipsa lor ar fi rau, nu ai ce face omule in tara asta

| armiaso a răspuns (pentru RAY):

PIB nominal al Romaniei in 2018 239.851 miliarde Dolari
Romanii plecati in strainatate trimit in tara intre 1, 5-3 miliarde euro
deci sa o lasam mai moale cu daca nu era diaspora restul romanilor mureau de foame.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Adica sa ajungem la fel ca Corea de Nord unde nimeni nu iese nimeni nu intra?

Sa stii ca nu toti, toti emigreaza pentru ca e coruptie si nu e un trai bun

| GulubuntzBudulush explică (pentru suntserios):

Nu, să intre să iasă dar să nu emigreze adică să ia cetățenie. Și fără un pașaport care să coste mult să nu stea mai mult de un an în străinătate. Practic stau 360 de zile, se întorc, apoi se duc înapoi. Și nimeni să nu poată dobândi cetățenia românească, ci doar etnicii români care au emigrat anterior (totuși dreptul de ședere să-l aibă toți din UE și încă câteva țări).

| suntserios a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Adica fix ca acum. Cei 5 milioane de romani emigrati nu au cetatenie acolo unde stau. Poate sub 0.5%

| Wr3nch a răspuns:

laughing Asta e o intrebare cu raspunsul in intrebare. Da, daca nu ar fu coruptie si un trai mai bun nu ar pleca asa multi. Dar unii tot ar merge, pentru ca pur si simplu vor ceva nou.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Wr3nch):

O diferență în a merge în străinătate și a emigra.

| Bizon95 a răspuns:

NU si NU
NU ar fi mai bine pentru ca FOARTE multi din cei care au plecat au trimis apoi bani in tara si destul de multi chiar s-au intors si si-au facut casa aici
NU ar fi mai putina coruptie, dimpotriva, cu cat e o tara mai saraca, cu atat mai multa coruptie

| GulubuntzBudulush explică (pentru Bizon95):

Însă cine preferă o limbă ca spaniola care sună mediocru față de o melodioasă română. Cuvintele românești sunt prea frumoase față de ale italienilor, spaniolilor sau olandezilor.

| Bizon95 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Da, dar deh, decat sa fii sarantoc in rrrominica, mai bine te duci acolo, muncesti cativa ani, te intorci si esti boier aici

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu cred ca oprirea plecarii in masa a romanilor ar afecta situatia din tara in ceva pozitiv, sunt 3 categorii de romani care pleaca in strainatate-cei care pleaca pentru a isi ajuta familia, cei care pleaca pentru a avea o viata noua si mai buna si cei care se duc acolo la furat si cu afaceri ilegale.
Sunt multe lucruri de reparat dar oricum multi oameni care au plecat din tara nu prea se mai intorc, pacat!

| armiaso a răspuns:

E multa propaganda pro-emigrare si multi se iau unul dupa altul frara sa analizeze real treaba si pleaca dupa iluzii, exista grupuri pe Facebook cu oameni plecati in strainatate care sustin sus si tare ca s-ar intoarce, ca nu e ce au crezut, dar le este rusine ca dupa 20 de ani sa vina cu buzunarul gol, sau in cele mai bune situatii cu 10.000 euro, pai ce bani sunt aia? ca poti strange mai mult daca stai aici, in fine, e o moda si va trebui sa treaca si asta, un trend de reintoarcere exista, dar vorba aia cu nu esti profet in satul tau e valabila, mai ales la acest popor care se considera foarte foarte destept si care nu ia sfaturi de la nimeni, si aici intram in dobitocia de sistem educational comunisto-bolsevic care a facut acest popor "multilateral" dezvoltat si cu o mandrie de sine ca nu ajungi cu scara la nas, din nou, e o faza, va trece, trebuie timp, nu mai continui cu motive, cauze si alte chestii ca intram in istorie-socio-economie si psihologie si nu mai terminam pana la implozia universului.

morala e, fa-ti treaba, invata foarte foarte foarte bine meseria/profesia ta, nu fi oaie in turma auto-deportarilor si unde altii vad prapad si parjol (indus de unii ignoranti ca altfel nu ii poti numi) tu sa vezi oportunitati.

Romania are un viitor plin de oportunitati, dezavantajele nu au fost importate atat de puternic incat sa ne franeze viitorul, iar mentalitatea e de asa natura incat e benefica in unele privinte, chit ca e invechita si mai trebuie lucrat la ea, insa ce pot sa spun e ca generatiile care au acum intre 14-30 ani sunt extraordinare, vorbesc de cei cu scaun la cap, iar aceste generatii vor fi urmatoarele la coada pentru a lua puterea de la bolsevicii decrepiti si vechi.

| sadrian46 a răspuns (pentru armiaso):

Măi da ce bine te pricepi tu la comunuști și bolșevici decrepiți ( eu fiind unul din ei), care era ei așa de băieți răi, și poporul, el era așa de bun săracul. Și cum stau ei acolo printre străini și le merge prost la toți, dar le e rușine să recunoască, și de rușine nu se întorc acasă.
Mie mi-ar fi rușine să scriu ce ai scris tu mai sus, dar, mna!

| armiaso a răspuns (pentru sadrian46):

Ai fost nomenclaturist si creator de politici, in cultura, in securitatea statului, in "forurile superioare ale partidului" sau oriunde altundeva pe timpul regimului comunist unde ti-a permis rangul sa influentezi mentalitati si directia tarii?

Daca nu, si ai fost "fellow traveler" ca multi alti romani, afirmatiile mele nu se refereau la tine, desi ai sarit in sus ca ars ca si cum ti-as fi spus tie, direct, dar ai aparut asa din senin, in subiectul acesta deci nu inteleg de ce te simti sifonat, daca da si ai fost ce am spus mai sus, asta e, aia a fost, iti asumi si mergi mai departe, oamenii se mai schimba, speram.

nu mi-e rusina sa scriu ce am scris, cunosc realitatile, nu sun captiv intr-un glob de sticla al propagandei si ignorantei televizate.

oricat de mult nu ti-ar placea sa recunosti, acei oameni care sunt plecati si nu se intorc de rusine exista, chiar in numar mare, insa nu vad de ce te-ar sifona chestia asta, de parca strainatatea e pe buletin la tine si sa nu cumva sa zica cineva care e realitatea despre minunata strainatate ca e bai, parca ai fi contribuit la cladirea civilizatiei, sper sa nu fie asa si sa fi intuit gresit aceasta atitudine a ta.

iar faptul ca bolsevismul a distrus mentalitati si popoare nu o spun eu, o spune istoria, peste 100 milioane de victime la nivel mondial si mentalitati debusolate, nu exista nicio scuza si nicio circumstanta atenuanta. punct.

dar hai ca o luam pe aratura cu discutiile, nu te-am atacat, te-ai simtit, chiar fara sa fi participat la discutie, ai intrat special sa-mi spui ca esti sifonat, nu am intentia sa te atac, n-are sens, hai succes.

| GulubuntzBudulush explică (pentru armiaso):

Trăiască România sunt cam naționalist! Și nu țin cu rușii, țin cu drepturile omului, țin cu pluripartidismul, sponsorizez binele oamenilor și dacă nu ar fi corupție și ar fi salariile mai mari și mai bune condițiile sub 150 de oameni ar mai rămâne în străinătate. Ce român nu vrea să audă dulcea limbă românească, să fie majoritate și să aibă acces într-o limbă cu care s-a născut.

| GulubuntzBudulush explică (pentru sadrian46):

Comuniști nu-i suport!

| FreddieM a răspuns (pentru sadrian46):

Draga Adrian, ai expus o parere absolut eronata, care nici o logica nu o poate explica. Toti care emigreaza, nu doar romanii, o fac principalmente pentru un singur motiv si anume imbunatatirea calitatii vietii sub orice forma dar asta nu inseamna neaparat agonisirea de sume mari de bani, masini luxoase si figuri de manelist. Inseamna sa-ti consumi viata in mod normal, decent, intr-un sistem sanatos cu toate drepturile respectate ceea ce Romania inca nu ofera. Nu doar asta, oricine cu capul pe umeri nu da gres daca emigreaza, ca daca e parazit in tara,
fii sigur ca afara nu va deveni Mesterul Manole.
Nu mai vorbesc de infrastrutcura noastra, cand vii pe-acasa numai cruci si dumnezei despre drumuri, apoi coruptia si lista continua.

| sadrian46 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Cum definești un comunist? Cum îi pui această ștampilă?