| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca as putea avea 2 slujbe in acelasi timp, adica criminalist si notar?batting eyelashes

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti fi, conform legii notarilor publici profesia de notar este incompatibila cu alte profesii salarizate, cu unele exceptii, conform L.36/1995, rep. in 2014, citez:
"ART.68. Exercitarea profesiei de notar public este incompatibilă cu:
  a) desfăşurarea unei activităţi salarizate, cu excepţia:
  1. activităţii şi funcţiei didactice universitare/de învăţământ superior şi de cercetare ştiinţifică;
  2. activităţii literar-artistice şi publicistice;
  3. activităţii de creaţie tehnico-ştiinţifică;
  4. calităţii de deputat sau senator ori de consilier în consiliile judeţene sau locale, pe durata mandatului;
  5. calităţii de membru în organele de conducere sau în alte organisme ale Uniunii, ale Camerelor ori în alte organizaţii interne şi internaţionale la care Uniunea sau Camerele sunt afiliate ori cu care colaborează;
  6. calităţii de membru într-un consiliu de administraţie;
  7. calităţii de membru în cadrul unei asociaţii sau fundaţii;"

| whatevernvm a răspuns:

Dude, ai numele "eu talpa eu" si vrei sa fii criminalist si notar?

| anonim_4396 explică (pentru whatevernvm):

Care i faza? E pus in graba acum aproape un an. happy

| whatevernvm a răspuns (pentru anonim_4396):

Idk, nici nu-mi pasa de intrebare, am ramas blocata pe nume

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Criminal si criminalist nu se poate?

| annakarenina a răspuns:

Daca iti doresti sa fii procuror criminalist, este ilegal sa ai o a doua meserie, procurorii si judecatorii nu au acest drept, si nu vei avea nici timpul necesar. Notarul poate lucra si in alte domenii din cate stiu.
Dar, din punctul meu de vedere, este mult mai interesant sa fii procuror criminalist deoarece contactul cu oamenii este mai interesant, iar cazurile sunt mai dinamice.

| Mayhem666 a răspuns:

De obicei este foarte greu pentru o persoana sa aiba doua slujbe in acelasi timp.

| WaterDrop a răspuns:

Poti fi un notar criminal daca iti doresti.

| LifeIsBeautiful12 a răspuns:

Nu cred ca poti pentru ca ambele meserii necesita destul de mult timp si nu ai avea timp pentru amandoua..Asa ca te gandesti bine ce crezi ca te defineste cel mai bine si iti doresti si alegi doar o meserie.