| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e o idee buna sa dau la UMF daca am anxietate sociala? Este singura facultate la care as putea sa dau, avand in vedere faptul ca nu ma pricep la nimic altceva, in afara de biologie si chimie. Ambele sunt materii pe care le invat cu placere pentru ca le inteleg si chiar imi doresc sa merg pe medicina. Problema este ca sunt foarte speriata la gandul sesiunilor, pentru ca stiu ca se dau si examene orale. Aceeasi problema o am si cu BAC-ul, mi-e frica de probele orale. Da, sunt constienta ca se pun doar niste calificative si sunt relativ neimportante, dar pur si simplu mi-e groaza si nu pot sa raman calma.
Ma gandeam sa fac un tratament doar pe perioada examenelor, dar cel mai probabil, dupa un timp, pastilele nu isi mai fac efectul.
A mai fost cineva in situatia asta? Si daca da, cum ati reusit sa o depasiti? Va rog frumos, fara comentarii de genul "e doar in capul tau" si " o sa iti treaca cand mai cresti", pentru ca am aceasta problema de la scoala generala, agravandu-se grav la liceu pana in punctul in care prefer sa ma inchid in camera si sa ma uit pe pereti ore intregi, decat sa ies cu prietenii sau sa ies la o plimbare in parc sa ma aerisesc. Nici macar nu fac ceva constructiv in timpul petrecut in casa, stau ca o leguma.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

și ce rezolvi cu asta? o să stai toată viața și o să te ascunzi în spatele scuzei „am anxietate"? anxietatea se rezolvă prin înfruntarea situaților de care ți-e frică pentru că e de fapt frică de ceva ce nu cunoști, nu prin evitarea la nesfârșit sperând că te menajează toți că vai „am anxietate"

| alina2k18 a răspuns:

Incearca psihoterapie daca iti permiti.
Te va ajuta enorm.
La BAC la probele orale stai linistita [ yeah, right laughing ], stiu profii cat de emotionati sunteti si anxiosi, unii nici nu va privesc prea insistent sau atent in timpul probei orale pentru ca stiu ca sunteti mega speriati.
Daca ajungi la medicina cu timpul o sa inveti sa ai autocontrol asupra starilor tale emotionale.
Incearca sa faci si ceva sport sau du-te la un curs de yoga sa te mai relaxezi putin, nu trebuie sa legi prietenii cu nimeni doar sa ai o mica activitate de 2-3 ori /sapt.

| aaaaanonim a răspuns (pentru alina2k18):

Voi incerca, multumesc frumos!❤

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I can relate.
Sunt la umf si am avut probleme cu anxietatea toata viata, inclusiv primul an de facultate dar acum am scapat de ea aproape complet.Nu o sa te ajute medicatia, pentru ca ea trateaza doar simptomele, nu si cauza si psihologul nu cred(am fost si eu la el).
N-am chef sa scriu aici povesti de 5 pagini asa ca iti propun sa vorbim pe un chat gen Whatsapp, Discord, Skype, Fb(nu vocal), pentru ca asa ar fi mai eficient.Imi scrii intr-un mesaj privat cum te gasesc pe una din retele.

| Lion56 a răspuns:

UMF nu e singura facultate la care se dau examene orale, iar tu trebuie sa iti rezolvi anxietatea daca nu vrei sa stai in umbra toata viata. Alegerea ta.