| ioana_5848 a întrebat:

Credeti ca medicina este un domeniu care merita urmat, avand in vedere anii grei de studiu dupa care te alegi cu numai 600-700 de lei ca medic rezident in Romania? Astept si sfaturi din partea celor care lucreaza in domeniu. Mersi happy

5 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

-Aici intervine întrebarea: ce fel de medic vrei să devi?, cum zice şi @G3ORG3, îs medici chirurgi foarte căutaţi, mai ales că pleacă mai toţi. Dar un medic neurolog, neurochirurg este poate mai căutat. Şi nu cred că rămâi numai cu 800 de lei...
P.S: Un salariu al unui medic rezident în România este de 800 de lei. http://www.financiarul.com/......ltate.html 7.000€ în alte ţări.

| ioana_5848 explică:

DauSiFug, in primul rand nu ma cunosti ca sa spui ca ma las condusa de bani! daca mi-ai cunoaste situatia nu ai mai vorbi asemenea tampenii. in al doilea rand am pus intrebarea asta pentru a vedea opiniile oamenilor.pentru ca pana la urma tot opinia mea conteaza pentru ca in cazul de fata e vorba despre viitorul meu. asa ca...incearca sa nu mai fi chiar atat de subiectiv pe viitor. mersi oricum de raspuns.

| G30RG3 a răspuns:

Depide ce fel de medic vrei sa devii de exemplu daca vrei sa te faci chirurg acum in Romania la ora actuala e nevoie mare de asemenea doctori deoarece cei mai multi pleaca in strainatate dar fiind ca ei pleaca raman mai putini doctori astfel ai sanse mai mari sa devii cunoscut, daca devii cunoscut ai sa vezi ca o sa ai si un buget pe masura ca aia 600-700 lei de la stat is cam asa la misto ca daca ii salvezi lu unu viata sau alte din astea iti zic eu ca iti da el bani pe masura meritelorwinking

| DauSiFug a răspuns:

Deci cand vad astfel de intrebari nici nu ma mai mir de ce trec doar 20% dintre elevi bac-ul, si anume daca scopul tau in viata este sa faci bani atunci e trist pentru tine, daca ti-as spune ca e o meserie banoasa tu imediat te-ai apuca de invatat pentru a ajunge medic, iar odata ajuns medic iti dai seama ca ti-ai irosit timp-ul cu ceva ce nu iti place si asa ai sa ajungi un medic spagar cum sunt majoritatea din ziua de astazi in Romania, deci cum ziceam mai sus
fa ce-ti place si nu te mai lasa condusa de bani...

| Demika a răspuns:

Daca ai o pasiune pentru medicina, indiferent de specialitate, parerea mea e ca ar trebui sa te pui pe invatat caci e mult si greu, dar ma uit la mama mea (e doctor) cat de fericita e cand vine acasa si ne povesteste cum a fost si ca practic a salvat vieti. Cat despre bani, daca vrei un salariu bun, ar trebui sa te stabilesti in strainate (acolo se castiga multi bani in aceasta meserie), dar ar trebui sa faci si facultatea acolo pentru ca facultatea din Romania nu e recunoscuta in strainatate. sper ca te-am ajutat