| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca o femeie poate face cariera si sa fie o sotie si mama cum si-ar dori toti care fac parte din acest melanj?

Răspuns Câştigător
| prolibro a răspuns:

Cred ca totul este posibil. O conditie care trebuie indeplinita este aceea de a te simti bine in posturile pe care ti le asumi.Trebuie sa te simti bine in cariera asumata si fiecare moment petrecut acolo sa-ti aduca bucurie, la fel si in momentele cand petreci timp la bucatarie sau cu copiii, sau facand curatenie.Noi femeile avem mai multe norme de facut pe parcursul unei zile.
O alta conditie este simtul umorului, te ajuta sa echilibrezi orice greutate. Mult succes.

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Da, mama mea a fost una din femeile de cariera si a facut o treaba buna si ca mama. Nu mi-as fi dorit o alta. Oricum problema e ca, desi eu si frate-meu, nu am simtit-o la vremea aceea imi dau seama acum ca venea rupta de obosita si facea mancare si avea timp sa ma consoleze si pe mine care mereu aveam probleme. existentiale. Nu stiu cum a facut dar a reusit. Mai interesant e ca si tata avea cariera lui la fel de importanta. Asa ca ca au facut concesii si s-au straduit si mereu a fost sa ne fie bine noua. Dar esential e ca aveam program in comun, ieseam cu totii la padure si ne relaxam. Prioritatile erau in functie de unde se aflau. Daca erau la servici prima serviciul, daca erau acasa prima familia... Un slalom urias, dar erau campioni la el. nu stiu daca te-am ajutat cu ceva. Poate cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care crezi tu ca a imbinat cariera cu viata de familie. Sa vezi cum au reusit. Exista un secret...

| mariazet45 a răspuns:

Nu cred ca le poate face pe toate si bine dar fara a emite prea mari pretentii si cu putin ajutor din partea familiei se poate cred ca lear face mai bine daca e mama unui singur copil nu a 7 -8. A fi mama si sotie buna nu cred ca inseamna doar sa-ti petreci cat mai mult timp cu famila si sa-ti incarci bateriile, familia nu e generator de energie ci cateodata e invers, ci sa-i si ajuti atunci cand au nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, cu conditia sa fie moderata in asteptari si sa aiba foarte clara in minte ordinea prioritatilor proprii. E drept ca ordinea prioritatilor se poate schimba de la un moment la altul, dar important este sa constientizeze cand si ce este necesar sa faca. Probabil ca nu va ajunge CEO al unei companii multinationale de mare anvergura, dar si o pozitie de middle management ii poate asigura respectul de sine si sentimentul de implinire pe plan profesional. Iar pentru a fi o mama si o sotie buna nu trebuie decat sa-si iubeasca familia, sa nu perceapa timpul petrecut cu ai sai ca o obligatie, ci ca o bucurie, o metoda naturala de a-si reincarca bateriile. Succes!