| andreea567890123 a întrebat:

Credeti ca o sa rezist la UTCB daca sunt la bio chimie?

2 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Se face multa matematica, adica majoritatea materiilor se bazeaza pe matematica, iar restul pe fizica, info si altele de genul. O sa mai ai si o engleza pe acolo dar e destul de greu la UTCB. Am multe cunostinte care nu au facut fata sau care abia au facut fata. Deci important e sa mergi la cursuri pentru ca altfel nu ai cum sa intelegi si daca te duce putin mintea si esti atenta o sa prinzi.

| DanielPH a răspuns:

Buna!
Bio-chimie am facut si eu la un liceu tehnologic in Prahova. Amuzant este faptul ca nu faceam chimie deloc, nici fizica, iar la matematica eram eh...
Am dat la instalatii, la UTCB, esti luat de la 0, plus ca sunt cursuri facultative unde faci ceea ce faceai in liceu, special pentru a te acomoda aici. (Si nu doar aici, la orice facultate din UTCB)
Daca dai la Constructii civile, acolo este ceva mai interesant, iti vei pierde niste fire de par in sesiune, dar asa-i frumos. laughing)
Sa stii ca la UTCB ai o sesiune de restante imediat dupa sesiune, nu stiu cate universitati fac asta, dar aici poti in primul an. N-ai luat la ceva, sau n-ai luat la nimic, prima saptamana dupa sesiune dai iar.
Vei rezista, am prieteni care faceau matematica M3 si s-au acomodat, sa stii ca si profesorii inteleg ca nu prea stii materia si o structureaza frumos.
Sper ca te-am lamurit si ca la toamna te voi vedea in marea de oameni care asteapta sa se cazeze, voi sta ca un adevarat veteran din anul II(momentan anul I) pe bancile din campus si le voi spune tuturor bobocilor si parintilor cat de greu si solicitant este, normal, in spirit de gluma... laughing)