| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat se plateste in strainatate un inginer [automatist sau programator]?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de experienta, tara, pozitie, firma

totul porneste de la minimul pe economie al tarii respective... se ajunge pe la o medie de 4000euro si poate urca si pana la 10.000 lejer pe luna daca ai o pozitie de conducere

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de pozitia respectiva in firma, depinde de experienta locala si depinde de tara care-l angajeaza si de contractul pe care-l semneaza.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Peste 3000 de euro.

| JackR a răspuns:

Nu stiu nivelul de salarizare din Europa, dar in SUA, ingineri automatisti cu care am lucrat castigau 85000-90000 de dolari pe an. Adica 7100-7500 dolari/luna.