| Dorinel a întrebat:

Cu ce grad poti iesi din Academia Fortelor Terestre[Academia Militara]... ofiter, subofiter, locotenent?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
La absolvirea Academiei, vei fi avansat la gradul de sublocotenent (primul grad de la ofițeri).
Pa, pa.

14 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

La absolvirea academiei, inaintarile in grad se fac in functie de vasta absolventului. Poti foarte bine sa fii trecut in activitate ca sublocotenent sau ca locotenent.

| Dorinel explică:

@Legiuitoarea sunt in ultimul an la liceul militar, si doresc sa dau mai departe pentru academia militara...si cum in liceu este o harababura totala, nu poti intreba pe nimeni mai nimic, am preferat sa apelez la site tongue

| Dorinel explică:

Multumesc m-am uitat pe site...numai am nelamuriri...am inteles ca pentru avansarea la locotenent imi trebuie minim 2 ani... oricum nu-i problema...mersi inca odata...Ciaowinking

| Dorinel explică:

@Legiuitoarea eu doresc sa dau la academie deoarece e pacat dupa atatia ani sa nu intru la academie...adica sa fac ani buni degeaba ca sa ma opresc e chiar pacat...multumesc inca odata...pana acum am cunoscut decat 2 persoane de treaba pe site...hee hee tu si mumoasa bafta ciao happy

| Dorinel explică:

Pregatit sunt...mai trebuie sa treaca anul asta si gata...laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De ce ai nedumeriri?
Primul grad la ofițeri este de sublocotenent, nu locotenent.
Cei direct din școala militară de ofițeri primesc acest grad, nu cei care au mai lucrat și trec direct în corpul ofițerilor. Numai atunci se poate spune că poate lua acest grad prin excepție.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Ofi%C5%A3er
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Păi vezi,...
Eu am un verișor care este ofițer militar și cum eu sunt o fană a uniformei, îl întrebam mereu când venea la mine sau la țară, gradele militare, ce mănâncă, ce instrucții face, etc.
Să ai grijă de tine, ofițerule de carieră!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Pregătește-te și mergi cu fruntea sus, trebuie să intri la Academie. Nici nu concep să nu am încă un prieten ofițer.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună din nou.
Măi militarule, după Academie vei ieși sublocotenent.
Avansarea în grad se face în timp. Nu sari de la sublocotenent la locotenent într-o lună.
Caută după link-ul oferit și o să afli mult mai multe.
Mult succes în cariera militară, domnule ofițer.
Să trăiți!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ofiter

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auziti, la academia militara pot intra daca am ochelari xD?

| last_9432 a răspuns:

Buna am si eu o intrebare pentru tine:Unde ai facut liceul militar?
Sunt foarte curioasa si as vrea sa stiu daca este adevarat ca daca stai acolo e scularea la ora 6:00, si alte chestii.
Multumesc anticipat

| gigel_2448 a răspuns:

Cu gradul de sublocotenent sau in mod deosebit locotenent

| Mihnea_7097 a răspuns:

Eu port ochelari si as vrea sa intru in academie am dioptrii peste 1 dar daca voi purta lentile de contact voi fi admis?