| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce salariu ramane in mana un sofer de autobuz in Germania dupa oprirea taxelor?

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Depinde, taxele se iau în funcție de clasa de impozitare. Dacă ești necăsătorit ai clasa 1 cea mai nasoală și din care pierzi mai mult. La început de drum ca șofer de autobuz vei avea 1500 euro dintre care vei rămâne în mână undeva la 1100-1200 euro lunar. Salariul creste in funcție de vechime. Cu atât crește cu atât mai mult, taxa de impozitare e mai mult.
Dacă ești divorțat și clasa 1 sau 4, clase exact ca cea mai de sus.
Dacă ești căsătorit și clase de 3 sau 5, cele mai avantajoase și taxele de impozitare sunt mai mici.
Daca ești văduv ai clasa tot 1.
Clasa 6 cei care au un copil sau al 3 lea job.

| Bondarel99 a răspuns:

Vreo 2000-2500

| mirceakitsune a răspuns:

500 de euro

| Pandicornita a răspuns:

Nu stiu exact exaxt dar cred ca in jur de 10 paini

| CtBogdan a răspuns (pentru Pandicornita):

Eu vreau sa stiu in euro... nu in paini