| anonim_4396 a întrebat:

Cu o medie de 6.03 la bac si un liceu pe profil real, ce optiuni as avea de facultate stiind ca nu prea imi place chimia si fizica dar vorbesc fluent engleza? Cumva sunt obligat de parinti sa intru de anul acesta si nu sunt decis deci cred ca ar fi de ajutor opiniile voastre.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Tu nu știi la ce facultă să mergi și aștepți să-ți spunem noi ce să faci - am ințeles bine?

| troleibuz a răspuns:

Limbi straine engleza romana.

| morfeo a răspuns:

La mustata ai luat bacu

| Arna a răspuns:

Bună! Poate te poți folosi e un test de carieră, în cazul în care chiar nu ai descoperit încă ceea ce îți place și ce ți-ai dori să faci. Astfel de teste poți găsi online sau poți apela la psihologul școlii sau la un altul. Nu garantez că este cel mai eficient mijloc de a lua această decizie, deoarece eu nu am testat personal aceste teste, nu am avut nevoie de ele, însă din auzite, am înțeles că în unele cazuri chiar sunt foarte benefice și cu rezultate eficiente. Merită o încercare în situația în care ești, cine știe, poate afli despre cine ceva ce încă nu știai, poate afli că îți place ceva ce nici nu știai că te-ar încânta. Eu am auzit că cele mai bune ar fi testul Holland și testul 16personalities, pe care le găsești la doar un click distanță pe internet. Da, era mult mai bine dacă aveai mai mult timp, răgaz, să te gândești ce îți dorești cu adevărat, să nu te preseze părinții, dar dacă nu poți schimba această situație, poate merită să acorzi câteva minute acestor teste. Sper să îți fie de folos! Baftă!