| radomire a întrebat:

Cu salariu minim pe economie iti poti permite un stil de viata sanatos? Ma refer aici la hrana, intretinere la adapost, haine, igiena, sport si medicina.

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim?
Mergi la magazin, îți faci o listă cu ce și cum și aduni. Îți ajunge numai pentru hrană? Mai ai și alte cheltuieli care nu-ți dau pace, lunar.
Pa, pa.

| mgtow a răspuns:

1000 RON lunar.

| mgtow a răspuns:

Nu, dar daca omu locuieste singur se descurca cat de cat, nu fumeaza, nu bea e la limita. Cu 1000 de Ron ar trai bine.

| sonya a răspuns (pentru mgtow):

Daca vorbim doar de a trai, da. Dar avand in vedere ca el vorbeste si de sport, costul pentru un abonament la sala, medic etc. Nu ajung nici 1000. Si daca trebuie sa plateasca chirie, clar nu. Si bineinteles conteaza si orasul.

| sonya a răspuns:

Buna,

Nu. Costurile se ridica la mai mult de 700 de lei pe luna.
Daca mai esti ajutat, se poate.

Este dificil cu un astfel de salariu sa faci atatea.

Pa.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu se poate.
Eventual sa ai si casa cu gradina, animale, adica sa nu dai bani pe legume si carne prea multi.
Dar tinand cont ca majoritatea celor care lucreaza sunt prin orase, si mai trebuie poate sa plateasca si chirie este imposibil sa te descurci doar cu 700 lei.

| Alexandru0007 a răspuns:

Cu putin efort, poti face si asta.dar nu sa-ti iei haine lunar, asta e clar, nu cred ca ai nevoie de o haina in fiecare luna.

| Okami23 a răspuns:

Daca e oras mic- 1000-1200 ron
oras mare- peste 1200 ron
dar asta depinde daca la stai in chirie, la casa sau in apartamnetul propriu, daca ai masina sau nu

| AllexStefanPhoto19 a răspuns:

In Romania nu prea poti asa ceva. Nici daca iti gestionezi bani cat se poate de bine nu o sa reusesti sa te intretii. Cauta 2 joburi cu programe diferite si poate asa o sa poti sa iti permiti tot ce iti doresti.

| MaryUs_Leo_1995 a răspuns:

Nu prea...