| Laura20035647 a întrebat:

Cum ajungi actor de teatru? De ce studii ai nevoie? Cat e salariul?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Urmezi Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică IL Caragiale.
Iar despre salarii poți afla ceva de aici. De la 1500 lei în mână până la limita e cerul.
https://www.capital.ro/......mitru.html

| Laura20035647 explică (pentru sadrian46):

Trebuie sa termin neaparat liceul de arte cu profilul actorie?

| sadrian46 a răspuns (pentru Laura20035647):

Nu trebuie neapărat. La admitere vei fi testată cu ceea ce știi să faci, nu cu diploma de liceu. Cei care au terminat cu profilul știu mai multe despre profesie și îți vor fi concurenți serioși, doar atât.

| Laura20035647 explică (pentru sadrian46):

E Ok Universitatea de Arte din Targu Mureș?

| sadrian46 a răspuns (pentru Laura20035647):

Da, acolo rector este un fost student de al meu.

6 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Ai nevoie de talent! Mult talent! Talent de actor!

| Goete a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Din pacate in ziua de azi ai nevoie de STUDII, nu de talent.
Si salariul ca actor de teatru e o mizerie, nu encelnde la Hollywood