| random1620 a întrebat:

Cum ajungi sa lucrezi la evidenta populatiei?
Iti trebuie o facultate (daca da care) sau e suficient bac-ul?

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bacalaureatul si pile la Consiliul Judetean.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred ca toti angajatii au, in ziua de azi, absolvită o facultate. Chiar si dintre vânzători.
Poti face Facultatea de Stiinte Socio-Umane, ori Facultatea de Sociologie si Asistenta Socială, ori Știintele comunicarii etc
Poti face si un Curs de Inspector Resurse (cred că există si in cadrul ANOFM), dar cei cu studii superioare intotdeauna vor avea un avantaj. Dacă ai si studii superioare, dar si cursul, ai avea (ceva) șanse...

Acum, nu prea stiu cum se fac angajarile pe acolo, vei constata singur, la fața locului. Sper să nu fii dezamagit. Nu stiu daca conteaza doar punctajul mare obtinut la concurs, ori rămân doar cei aleși preferențial...winking

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Ei, discutam de loc de STAT. Iti dai seama ca nu te duci acolo pe competente si pe chef de munca...

| floresdemayo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Leneșii, pardon, lejerii cred că preferă să ocupe un post de agent de securitate (in urma unui curs de 6 luni, parcă), pe la un Profi, Supeco, pe la vreun Cimitir Municipal (păzesc aleea, că mormintele oricum sunt devastate).hee hee

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Da, dar se compara postul de agent de securitate cu un job adevarat la STAT, de ala unde ajungi lejer la vreo 1000 EUR+ net fara sa faci practic nimic? Bine, in multe cazuri va trebui sa pupi in dos pe niste unii sau sa ingenunchezi pe sub diverse birouri, dar nah... sacrificii mici pentru un scop nobil.

| floresdemayo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, poate că ajungi lejer la 1000 EUR, dar după vreo 20 si ceva de ani vechime la locul de muncă. Dar și tăiatul frunzelor la câini, indiferent de locul de muncă, plictisește al naibii de tare, mai ales dacă ești un om activ, energic.
Referitor la Evidența Persoanelor e chiar un du-te-vino cu publicul, mai ales dacă vorbim de înregistrarea și eliberarea cărților de identitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu ai observat ce dezmat e in sectorul bugetar mai recent? Sint paznici de primarie si secretare pe la primarii de comune de care n-a auzit nimeni care iau lejer 4500 RON net.
"Dar și tăiatul frunzelor la câini, indiferent de locul de muncă, plictisește al naibii de tare, mai ales dacă ești un om activ, energic." Daca esti om activ si energic nu ai ce cauta in sectorul bugetar. A avut nasu-meu vreo doua tentative, i-am zis sa nu isi piarda timpul, a ajuns si el la concluzia mea intr-un final.

| Frank51 a răspuns:

Asistență socială.