| Aldutssss31 a întrebat:

Cum ar trebui să anunt la muncă faptul că sunt însărcinată? M-am angajat acum 3 saptamani si sunt deja însărcinată în 5 luni.As vrea sa mai lucrez 2 sau maxim 3 luni.Pana acum nimeni nu si-a dat seama de sarcina pentru că e cate o persoana pe tura.E urat sa nu zic deloc în cazul în care nu vor observa si sa anunt cu o săptămână sau două inainte sa plec? Ma gandesc ca poate vor cauta de acum pe cineva si ma vor da afară dacă spun...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca aveai datoria morala si legala sa-i informezi de la inceput ca esti insarcinata.
Acum nu stiu cum vor evolua treburile, fiindca esti in perioada de proba...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu este cazul, nu le spune.

| johnnny123 a răspuns:

Este urat tot ce ai facut pana acum la jobul ala: ai mintit in legatura cu studiile, ai "omis" sa le spui ca esti insarcinata, iar acum te gandesti sa-i anunti ca pleci cu o saptamana inainte.

Angajatii au intotdeauna pretentia ca angajatorul sa fie corect, sa-i trateze bine, sa-i plateasca la timp (toate fiind pretentii absolut normale), dar cand vine vorba sa fie ei corecti fata de angajator, unora dintre ei li se pare ca nu e deloc important.

| Aldutssss31 explică (pentru johnnny123):

Atâta timp cât peste tot unde am sunat pentru angajare am fost refuzată din cauza sarcinii ce puteam face? Sa nu mai lucrez deloc până nasc sa stau doar cu salariul soțului? Este normal sa ma gandesc în primul rând la mine.

| johnnny123 a răspuns (pentru Aldutssss31):

Atunci ce rost mai are sa te intrebi daca ceea ce faci este urat sau nu?

| dinaprilie a răspuns:

Legal trebuie sa ii anuntinca esti insarcinata si tot legal ei nu te pot da afara pe motivul asta. Din experienta proprie, doctorul ginecolog care te suoravegheaza iti poate da o adeverinta medicala "speciala" pentru munca in care este precizat acest lucru ( faptul ca esti insarcinata in luna cutare ) si tu va trebui sa o depui la secretariatul firmei unde lucrezi iar ei sa o integistreze ( ai grija sa o integistreze si sa iei si tu numarul de integistrare ). Mai departe cu partea morala sau nu tine de fiecare om ce simte si cum simte.

| Design2021 a răspuns:

Nu suntem aici in masura sa judecam situatia ta, poti vorbi cu medicul de familie sa te indrume cum sa procedezi, poate te ajuta cu concediul medical.