| Mariaa09 a întrebat:

Cum as putea sa îmi aleg profilul.Sunt in clasa a viii-a si nu ma pot decide unde sa merg. Imi place matematica, dar nu ma dau in vânt tare dupa ea, ma gândeam la stiinte ale naturii, dar nu îmi prea place chimia si fizica. Mă gândeam si la un profil economic. Nu stiu la ce profil sa merg. Sincer îmi doresc doar sa am niste colegi ok si sa pot ține pasul cu ei.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dira ta cum te sfătuiește (clar că te cunoaște bine, nu ca noi)?

| GoldandSilver a răspuns:

Hm, iti recomand atunci profilul economic, inveti mate 3h/sapt avand in vedere ca nu te dai in vant dupa ea, si mai ales ca nu-ti place chimia si fizica eu nu iti recomand stiinte ale naturii. Du-te la economic e cel mai bine, zic eu.

| Cannibal a răspuns:

Dacă îți place matematică de ce să nu te dai în vânt după ea? De ce să nu profiți dacă îți place bănuiesc că și o stăpânești.
Ai putea să încerci pe mate-info deoarece salariile de pe ramura aceasta de it sunt bine plătite sau chiar și pe un profil economic.
Încearcă să te gândești la ceea ce îți place să faci și la ceea ce ai face la profilul pe care vrei să-l urmezi și vezi care e mai aproape de ceea ce îți dorești tu.
Interesează-te despre profilele pe care ai vrea să mergi și vezi care e mai aproape de sufletul tău.

| Claxon987 a răspuns:

Este nevoie de informaticieni, salariile sunt bune, dar ma tem ca multi vor gandi asa si se va umple tara de specialisti cu diploma, mai mult sau mai putin competenti. Eu zic nu. Economic, deja e plina tara de absolventi si nu ajuta la nimic, salariile sunt mici, specialisti multi dar o nebuloasa totala. Deci nu. Eu as alege stiintele naturii, indiferent de colegi nu te lasa trasa in jos, incearca sa fii prima din clasa daca se poate, vei avea respectul colegilor si sprijinul si sfatul profesorilor. Stiintele naturii iti permit apoi sa alegi o facultate de inginerie: politehnica, agronomie, alimentatie publica si de ingineri va fi mereu nevoie. Sau sa dai la medicina dupa liceu daca te simti atrasa si capabila de un efort sustinut. Oricum, orice ai alege ai grija sa inveti cat de cat si o limba straina, ajuta enorm