| Joker3134 a întrebat:

Cum credeți că a luat naștere universul?

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Big bang a dat nastere universului, ce a cauzat big bang =inca nu stim, cum suntem o specie de primate si uram sa avem nesigurante preferam sa spunem ca stim asa ca inventam tot felul de cauze =un creator =dar acest creator cum a aparut =pai a existat dintotdeauna =raspunsul nu rezolva nimic, gasesti o pictura intr-o pestera =pai cine a pictato =pai a existat dintotdeauna =din nou nu rezolvi nimic =de ce crezi ca 1500 de ani religia a condus totul pentru ca majoritatea erau ignoranti, creduli azi e la fel, o mica minoritate gandeste restul urmeaza, uni urmeaza biserica, alti alte dogme, credinte, sunt si fanatici limitati mintal care se arunca si in aer sa mearga la alah

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dintr-un pocnit de degete? big grin

| Celcestietot a răspuns:

Cu ajutorul lui Dumnezeu, asta ne spune în Biblie.

| lpavel a răspuns:

A fost creat de Dumnezeu!

| doctorandus a răspuns (pentru lpavel):

Ceea ce chiar daca este adevarat nu ofera nicio informatie despre cum (modul la care) a avut loc asta.

| Donsavas a răspuns:

A existat dintotdeauna. Nu are un început. Timpul e doar o iluzie a minții. La fel ca si spatiul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Donsavas):

Dar de ce exista cand putea sa nu existe?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Donsavas):

Totul este o iluzie si doar mintea este reala?
Mai avem nevoie de cinci Einsteini care sa se gandeasca numai la asta. laughing
Daca o piatra cade undeva, si nu este nimeni acolo sa o auda, mai produce zgomot?
Acum sa te vad, sunt curioasa. happy

| Dandinelle a răspuns (pentru Dorotheea21):

Daca o piatra cade undeva, si nimeni nu o observa, atunci exista?
ca sa filozofez mai departe, timpul nu exista fara observator - idei ale mecanicii cuantice happy

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dandinelle):

Ooff! 'Idei'. happy
Ma obligi sa complic un picut, norocul meu ca TPU ma ajuta, dar nu mai am nici o speranta sa imi raspunda cel pe care l-am intrebat.
Acopera'ti caile respiratorii, si daca exista numai mintea, imagineaza'ti cu ea aerul dintr'un spatiu care este o iluzie.
Ar trebui sa traiesti. happy

| Donsavas a răspuns (pentru Dorotheea21):

Produce,Da nu ajung vibrațiile la mine.

| Donsavas a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiindcă exista. Existența nu are cum sa nu existe cand sensul ei este de a fi.

| Dandinelle a răspuns (pentru Dorotheea21):

big grin te-nteleg, noi filozofam aici oricum happy. Legat de respiratie, e greu sa ajungi intr-o stare fara a accesa substante, in care doar mintea e activa si corpul e intr-o stare letargica, spun asta pentru ca desi iti acoperi caile respiratorii, ai celelalte simturi care te "hook" sau incarliga, leaga/ link-uieste de ceea ce credem noi ca e realitatea asta, care e definita de timp si spatiu.
dar cred ca am deraiat putin de la intrebarea lui.

Ca urmare a problemelor create de mecanica cuantică, au fost propuse diverse modele noi din ceea ce a precedat și a provocat Big Bang-ul. Un model, care folosește gravitația cuantică de buclă, își propune să explice începuturile Universului printr-o serie de Big Bounces, în care fluctuațiile cuantice determină extinderea Universului.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Donsavas):

Nu intelegi teoria al carei adept esti. happy
Citeste ce am vorbit cu Dandinelle. Acolo se sfarseste ideea ta cu 'spatiul si timpul care sunt o iluzie'.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Dandinelle):

A fost o deraiere folositoare. happy
Oricine scrie Big Bang afla despre inceputul cosmosului, despre teoriile de inceput, dar nu toata lumea intelege ca mintea care crede ca spatiul este o iluzie, ocupa un spatiu real.
Cu aer, altfel mintea moare. laughing

| Donsavas a răspuns (pentru Dorotheea21):

Da,cu siguranță universul a devenit finit în timp ce explica-i tu

| RAY a răspuns (pentru Donsavas):

Nu crezi ca asta este o fuga de raspunsuri, o forma de a fugi de raspuns, universul are un inceput big bang, nu stim cauza lui

| Donsavas a răspuns (pentru RAY):

Asa se spune ca ar avea.

| MCSOMI a răspuns:

Cati ani ai? Nu ai fost pe la scoala?
Big Bang!