| anonim_4396 a întrebat:

Cum devin inspector ITP?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ele trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
a) sa fie:
a1) calificate ca inginer autovehicule rutiere (214512), subinginer mecanic automobile (214530) sau maistru mecanic auto (311509), conform Clasificarii Ocupatiilor din Romania (COR), ori calificari asimilate legal acestora;
sau
a2) calificate intr-una din ocupatiile prevazute in anexa nr. 17 sau intr-o calificare asimilata legal acestora.
b) sa posede permis de conducere corespunzator clasei de inspectie tehnica periodica, cu respectarea urmatoarelor cerinte minimale:
- pentru clasa I de inspectie tehnica periodica - permis de conducere categoria A1 sau A;
- pentru clasa a II-a de inspectie tehnica periodica - permis de conducere categoria B;
- pentru clasa a III-a de inspectie tehnica periodica - permis de conducere categoria C si/sau D;
c) sa aiba vechime de minimum 3 ani in activitatea de intretinere auto si/sau reparatii auto, pentru persoanele calificate conform prevederilor de la lit. a2);

| Vlad26 a răspuns (pentru sadrian46):

Buna seara, as vrea sa întreb dacă eu am lucrat 2ani și câteva luni ca mecanic și firma la care am lucrat nu avea codu CAEN întreținere și reparti,
Și acum lucrez de un an la o firma care are întreținere și reparați ‘și am făcut și un curs de maistru mecanic
As putea sa ma înscriu pentru inspector (inginer)itp? Cu stima