| CristianaCrissPinka2002 a întrebat:

Cum e la real(la liceu)?

6 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

La real e bine, daca stii matematica, fizica, informatica. si daca le ai cu logica, pentru ca de asta ai nevoie pentru a intelege materiile astea.
Eu am fost la real. initial m-am speriat, dar a fost mai bine decat ma asteptam. Depinde si de profesori, desigur.

| Gonrax a răspuns:

Cancer

| Daniel9988 a răspuns:

La Real Madrid e bine... Glumeam doar! Pai cum sa fie....Citeste de aici ce vei face:
http://www.suntparinte.ro/......-copil-tau

| Dumbi a răspuns:

La Uman nu o sa reusesti mai de loc in viata… La Real ai mai multe solutii, deci ar fi bine sa risti, sau daca iti place istoria sau o limba straina si vrei sa continui cu materia respectiva, poti sa te duci la Uman.

| MeGustaSiempreTu a răspuns:

Buna.Este destul de dificil.Trebuie sa stii foarte bine matematica, fizica, informatica, stiinte exacte in general.Si chiar daca esti la real, o sa traga de tine si profesorii de biologie, chimie, engleza, franceza etc.In general cei care sunt pe real sunt vazuti ca fiind cei mai buni si automat profesorii au asteptari mai mari de la tine.La matematica este cel mai dificil. La examenul de bac dai cel mai greu modul, adica m1, si dupa noile reguli date de minunatul minister, nici la romana nu mai e atat de usor.Acum subiectele 1 si 2 sunt la fel ca si cele de la uman, insa eseele difera.Eu sunt clasa a 11a pe mate-info bilingv engleza, si profesorul de matematica nu ne scoate din 5 si 6.Este greu dar frumos in acelasi timp. Dupa ce termini mate info poti sa faci medicina, chimia, politehnica, robotica, fizica.Tot ce tine de stiinte exacte.Insa de la mate info nu poti sa dai la drept pentru ca iti trebuie bacalaureatul la istorie.Ca si probe de bac ai de ales intre :chimie, fizica, biologie si informatica.Si din cauza profilului mai este o proba obligatorie numita "competente digitale" iar ca sa scapi de ea dai examenul de ECDL care consta in 7 moduletongueowerpoint, Outlook, Acces, Excel, Word, Internet, Windows. Daca intri pe bilingv engleza, trebuie sa dai si proba de bac la engleza dar si de asta poti scapa daca dai unul dintre examenele:First Cerficate, Cambridge, IELTS,
Toffel.Asa ca daca dai examenele astea iti mai raman ca su probe obligatorii:Matematica, romana si proba la alegere.
Daca intrii pe real, te sfatuiesc sa dai ECDL-UL in clasa a 9 a pentru ca atunci ai o materie numita TIC=Tehnologie informatiilor si a Comunicarii si o sa te ajute mult.Iar daca esti si pe bilingv poti sa dai First Certificate in a 10 a.
Legat de numarul de ore:Mate info este unul dintre cele mai incarcate.In a 9 a ai : 3 ore de mate pe saptamana 3 ore de romana 3 de fizica, 2 de chimie parca, 2 de biologie, muzica, sport, 3 de engleza (daca intri pe bilingv)desen, logica si 2 de informatica si una de tic.In a 10 a e cam la fel dar o sa ai doar una de chimie, antreprenoriala si una de biologie, si 3 de info.In a 11 a o sa ai 4 ore de mate, 4 de info, 4 de engleza, muzica si desen nu mai faci, una de bio, una de chimie, si economie.In a 12 a raman la fel, doar ca parca faci stiinte sociale (o ora pe saptamana).
Sper ca te am ajutat