| Joker3134 a întrebat:

Cum e meseria de asistent medical? chiar e asa numai lapte si miere?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Da, mai ales ca ei nu primesc salariu de la stat pentru ca acele cabinete sunt private si la privat asistentii au salarii mult mai mici.
La ambulanta sunt cele mai mari salarii pentru ca ei au multe sporuri si responsabilitatea e mult mai mare, dar e si foarte greu sa prinzi un loc. Multi fac voluntariat ani intregi la ambulanta si tot nu reusesc sa se angajeze...mai mult pe pile

14 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Avantajele sunt ca scoala de asistente o poti face asa mai mult pe hartie fara sa te stresezi prea mult (si asta nu e un lucru bun, oamenii aia ar trebui sa faca scoala ca lumea, sa invete ceva de acolo si sa mearga la cursuri) si ca salariul e destul de mare, am o prietena care s-a angajat recent si ia 4000 lei (la un spital mare din Bucuresti).
Eu una nu m-as vedea asiatenta pentru ca in primul rand m-ar termina turele de noapte, eu nu as putea lucra cu un asemenea program si te afecteaza pe viitor si pentru ca nu mi-ar placea sa fiu inconjurata de persoane bolnave. Dar depinde ce iti place tie, poate tu privesti din alta perspectiva si te gandesti ca ajuti pe altii.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

La alea platite bine se lucreaza in ture de 12 ore si da, o sa ai si ture de noapte. Ca mai sunt si job-uri de asistente unde lucrezi 8 ore sau mai putin, sunt putine astfel de job-uri (de ex la cabinetul unui medic de familie unde iei 1500 sau maxim 2000 lei).

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, dar eu vorbeam in cazul in care pentru tine ar fi un dezavantaj. Eu am multe cunostinte asistente chiar si in familie si pentru ele am observat ca e un dezavantaj, job-ul in sine e stresant si daca mai sunt si ture de noapte...
Poate tu faci fata mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde unde vrei sa te angajezi. De ex la cabinetul unui medic de familie nu prea ai niciun stres dar nici salariul nu e cine stie ce. Intr-un spital e stres mare (mai ales daca te duci pe sectii gen chirurgie, terapie intensiva etc). Daca vrei sa lucrezi pe ambulanta stresul e la cote maxime. Ca asistent medical trebuie sa stai mereu la dispozitia altora si sa ai mare grija ce faci pentru ca lucrezi cu oameni bolnavi.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

Aa la urgente e si mai mare stresul. Mai bine la un spital oarecare.
Si la dentist e o idee buna, e mai lejer.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu prea stiu sa iti spun exact ce cuprinde fisa postului la spitale dar stiu ca e alergatura, toata lumea trage de tine, trebuie sa ai grija de pacienti (injectii, schimbari sonde, perfuzii si ce se mai face pe acolo). La dentist stai in cabinet si faci ce iti spune, ai grija sa pregatesti aparatura si alte chestii. In plus meseria de asistent poate cuprinde si hartogaraie.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns (pentru Joker3134):

Da, mai ales ca ei nu primesc salariu de la stat pentru ca acele cabinete sunt private si la privat asistentii au salarii mult mai mici.
La ambulanta sunt cele mai mari salarii pentru ca ei au multe sporuri si responsabilitatea e mult mai mare, dar e si foarte greu sa prinzi un loc. Multi fac voluntariat ani intregi la ambulanta si tot nu reusesc sa se angajeze...mai mult pe pile

| GouDidodino a răspuns:

Da, e foarte bine, exact cum spui tu, numai lapte si miere, e la fel de bine decat jandarm, pompier, gropar, astronaut, scafandru si toate celelalte meserii pe care le-ai menționat în postarile precedente

Răspuns utilizator avertizat