| laudima22 a întrebat:

Cum e posibil sa fii respins la un interviu de angajare, daca eu m-am prezentat impecabil? Ce pl*m. Eram eu și încă unul, celălalt de langa mine nu a scos niciun cuvânt, eu am spus tot și am fost respectuos, prezentabil și serios. Pe ce criterii se alege, aici nu mă refer la pile și alte rahaturi. Celălalt se comporta ca un țăran, fuma, scuipa in incintă acolo în fabrică. Ce se întâmplă cu lumea asta? Am niște nervi! Nu ne mai facem bine niciodată.

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Depinde unde ai fost, multi au nevoie de sclavi, supusi si mana de munca ieftina, nu vor oameni descurcareti cu papagal si care au pretentii de la viata si pun intrebari, astia-s prea destepti pentru standardele lor, mai cauta si in alte locuri, un sut in fund e un pas inainte.

33 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Au mai fost si altii, nu doar voi. In alte zile. Degeaba i-ai vorbit frumos daca altul inaintea ta a vorbit si mai frumos si la obiect.
Sper ca nu i-ai zis patronului „ce pl*m.

| Violleta2022 a răspuns:

Ati fost doi la ora aceea, dar sunt mai multe interviuri si mai multi intervievati, deci este posibils a fii fost acceptat un altul, dintr-o transa anterioara, care s-a prezentat mai bine ca tine si fiind mai experimentat ca tine si care a impresionat intr-adevr angajatorul.

Criteriile de selectie sunt diferite dar primeaza experinta, cunostintele, studiile avute, caracterul omului, comportamnetul si atitudinea lui la interviu.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Da doamnă doi am fost in birou. Iar cealaltă fost acceptat fara să scoată un cuvânt. și v am spus și cu comportamentul. lui. eu m-am prezentat impecabil as spune eu și serios. ******

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Tu tot nu ai inteles, nu?
Doi ati fost azi in birou, dar ieri sau a doua zi, poate au mai fost altii... care au fost acceptati.
Uite ca eu sunt angajator si cand fac angajari nu pun toate interviurile la aceeasi ora, ci le desfasor pe mai multe zile.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Înseamnă că dvs m ați respins? mai glumim și noi. haz de necaz că de.

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Nu am acest obicei, eu doar ii triez si organizez interviul cu directorii tehnici, participand evident la interviuri ca observator.
Conteaza enorm cum te prezinti prima oara, cum vorbesti numai cand esti intrebat si raspunzi intrebarilor cu profesionalism, cat esti de politicos, cat esti de curat imbracat si ingrijit.
Eu nu te pot judeca aici, fiindca nu stiu nimic despre tine, nici macar nu te cunsoc in realitate.
Ca co-propietar de companie am avut ocazia sa angajez si pe vremea cat am fost in tara si acum cand lucrez in occident. Acum marea majoritate a interviurilor sunt online, pe skype ori alt program video.
Selectia este simpla fiindca ne uitam la experinta, la ce lucrari a facut, la reviuri date de alte companii, la diplome si certificari daca exista, care de multe ori compenseaza cu experinta de lucru si reviurile foarte bune date de altii.
Lucram cu foarte multi romani pe care intial i-am selectat din upwork si i-am platit prin upwork, dar ulterior dupa ce ne-am convins ca sunt foarte buni si rapizi, am ales sa lucram cu ei direct, platindu-i direct.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Aveți Facebook?!

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Bineintels ca am, dar as dori sa raman anonima.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Ne mai conversam unul cu altul doamnă. dvs știți multe se vede, femeie deșteaptă. și nu doar la întrebările mele.

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Poti sa-mi scrii aici, in mesageria privata

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Da, am mulat experinat de viata si am crescut 2 copii, care azi sunt adulti, chiar ceva mai mari ca tine.
pot sa te ajut si pot sa-ti rapsund la intrebari.
Cauta-ma in privat cand ai nevoie, doar sa ai rabdare sa-ti raspund fiindca sunt la 9 ore diferenta de Romania, fiind in Australia.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Mda aici nu îmi place.

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Doamnă, eu nu mă prea pricep cu aplicația aceasta TPU. Dar cum pot afla cine e cel mai bun de aici. Cine e șeful ca sa zic așa. cu cea mai mare destinație de când a a format TPU. Sunt curios!

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

TPU este un forum online care apartine unei firme media cu director, administrator si angajati, jurnaslisti, editori samd.

Compania se numeste Freeroad SRL si are sediul social în Bucureşti, Sector 2, strada Capitan Gheorghe Roventa nr.3, Camera 1, Etaj 1 şi sediul de corespondenţă în Bucureşti, strada Aviator Dumitru Darian nr. 3, Sector 1 şi este înregistrată la Registrul Comertului cu nr. J40/1126/29.01.2009, având cod unic de identificare 25026758.
https://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

Aici ai date despre directorul firmei si datele statistice ale acestui forum:
https://www.brat.ro/sati/site/tpu-ro/trafic-total/

| laudima22 explică (pentru Violleta2022):

Mă scuzați, poate mă exprimai eu greșit. Mă refer la cine are cele mai multe puncte/distincți/user anului campion zilei din ce am auzit. Cine este cel mai bun la răspunsuri de aic!

| Violleta2022 a răspuns (pentru laudima22):

Exista un top saptamanl, lunar si chiar unul anual.
Uite aici:
https://www.tpu.ro/useri

Mai exista si o lista cu intrebari frecvente si raspunsuri despre forumul TPU, aici (pui mousul pe intrebarea si se deschide raspunsul):

https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

Poti avea dreptate, acum depinde daca la ambii a fost primul si ultimul interviu tot in ziua aia, si daca el e sigur ca badaranul a fost acceptat.
De ex la prietenul meu programator el facea angajari, interviul era doar unul, ii punea tot felul de intrebari, si daca corespundea, il angaja.

Deci depinde si de firma daca se face pe mai multe zile sau nu, n-a dat prea multe detalii el.

| Mosotti a răspuns (pentru Violleta2022):

De ex prietenu meu aprecia oamenii comuni, nu neaparat aia frizati, aranjati special ca sa impresioneze, dar sigur curati si decent imbracati.
Ii lasa sa vorbeasca liber, nu doar sa raspunda la intrebari, adica vroia sa vada si ce ii debiteaza mintea, sa vada daca ii umbla mintea sau doar raspunde la niste intrebari fara a comenta nimic pe subiect.

Dar asta ca impresie personala, la angajare nu conta cum erau, frizati, imbracati, daca erau decent imbracati dar comun, atat conta, care stia cel mai bine ala intra.

De exemplu ii pusese unuia o intrebare, si ala dupa ce a raspuns zice "stati asa ca mai stiti ca? Pe langa asta mai trebuie spus si aia care indirect se leaga de intrebarea dvs".
A fost de apreciat.

Vazusem un documentar cu militari, li s-a zis fiecaruia pe rand "va urcati acolo... apoi va dati drumu jos".
Dar jos nu se vedea ce e. Si alte probe din astea la fiecare.
Unii au executat, altii au zis "NU, eu nu ma arunc acolo".
Dupa aia aia care au zis nu, erau buni de conducatori, cica ai contrazis ca ai gandit ca putea fi pericol acolo, n-ai executat fara sa judeci.
Evident ca majoritatea au sarit jos cum li s-a zis.

| blackann a răspuns (pentru laudima22):

Ea sta in Australia de atata timp, dar citeste "reviuri" despre angajati... nu reviews.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii ca uneori si daca esti prea calificat nu esti ales. E mai simplu unul nepasator care e mai usor de manipulat si de platit mai ieftin. Acum nu stim noi exact ce s-a intamplat in interviul ala, dar sunt si eu sigur ca nu a scuipat la interviu

| laudima22 explică (pentru suntserios):

A scuipat în incinta Fabricii frate, deoarece fuma și ce mai făcea, n am eu treabă. dar nu în birou.

| anonim_4396 a răspuns (pentru laudima22):

Ai scris - în incinta Fabricii

Ai fost la angajare într-o fabrică?

Dacă DA - ai fost respins tocmai că arăta prea ARANJAT și ELEGANT pentru lucrat în fabrică.

Celălalt de care ai scris - Celălalt se comporta ca un țăran, fuma, scuipa in incintă acolo în fabrică - este PERFECT ca să lucreze în fabrică.

Data viitoare dacă vrei să lucrezi în FABRICĂ să NU te aranjezi ca și cum ai vrea să lucrezi la BIROU că iar e ales unul ca ăla.

| Mosotti a răspuns (pentru laudima22):

Pai daca nu a scuipat in birou, nu stie sefu ca e asa ala.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă s-a întâmplat, înseamnă că este posibil. Degeaba ai nervi, dacă nu știi ce să faci cu ei.

| Mosotti a răspuns:

Ala care l-a acceptat pe celalalt a vazut cum se comporta? Sau doar tu stii cum se comporta?
Si chiar daca ar sti, e tot aia.

Interviul a fost primul si ultimul si pentru celalalt si pentru tine? Sau el a mai venit si in alta zi?

Tu ai fost serios dar sa stii ca fiecare are simpatii si antipatii din pacate, daca i-a placut fata, atitudinea lui, aia e.
De multe ori se alege si pe chestia asta daca nu e o munca prea complexa si care stie ca o poate face cam oricine. Adica daca stie ca simpatizatul nu o sa faca prostii pe acolo.
Asta se intampla cu lumea.

Uneori se pune si la posturi mai grele, si nu prea face mare lucru, fac altii.
In special daca patronul care plateste il accepta.

| Frank51 a răspuns:

Sunt sigur că nu a scuipat în biroul în care a avut loc interviul laughing

| Holiday a răspuns:

Poti fi respins si pentru ca esti overqualified pentru un anumit post.
Ca exemplu, unul care a lucrat ca Regional Sales Manager, nu va fi angajat ca Sales Representative, deoarece se presupune ca ar fi mai pregatit profesional decat seful lui, care este doar Sales Supervisor.

| Dismally a răspuns:

Cine stie, conteaza si calificarea, experienta etc. Sunt multe criterii la angajare nu conteaza doar cum te prezinti la interviu.

| VoidEternal a răspuns:

Poate au mai fost interviuri pentru postul ala si in alta zi sau la alta ora.

| CleanHeart a răspuns:

Angajatorul se pare că nu vrea oameni de calitate și alege spălații pe creier, next

| Roger645 a răspuns:

Patronii prefera lucratori adusi de alti lucratori. Poate celalalt a mai lucrat pe acel post la alta firma. Ca sa formezi un om iti ia minim 2 luni, in care face tot felul de greseli, uneori mai mult incurca...normal ca preferi unul cu mana formata. El face a 100-a oara ceva pe automat, tu abia descoperi roata. De regula mergi la 10-20 interviuri sa iasa unul. Mergi la ei si spune ca vrei sa lucrezi gratis 1 saptamana sa capeti experienta. dar sa fii hotarat si pus pe munca ..nu asa la misto.

| AndresDarie2000 a răspuns:

Din păcate, asta e lumea din ziua de azi. Cei nesimțiți, nesuferiți, needucați, aceștia sunt promovați. Iar cei buni, respectuoși, harnici, muncitori sunt dați deoparte și marginalizați.

Asta e lumea în care trăim... sad

| Mariusviatatha a răspuns:

Ai dreptate. De cand a cazut comunismul fabricile nu mai sunt ce au fost odata. Uita-te la fabrica de glucoza. Si eu eram o data exact ca tine. Nu ma primea nimeni la munca. Pana cand am descoperit solutia care m-a ajutat pe mine cel mai mult. Este o noua lege numita regula 34, implementata de la americani. Tine de noua regula care au aprobat-o fix acum dupa Obama. Cauta pe internet Obama rule 34 si o sa vezi despre ce vorbesc