| VibeTrix a întrebat:

Cum e sa fi student la Facultatea de Geografie?

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

46 ani de viata, 20 de invățământ.
De ce mi-e silă? Te rog să stai măcar o zi în scoala în care predau și nu vei mai fi curios.
Daca esti un om corect ai viata grea in învatamântul românesc.
Ce vede un tânar cadru didactic proaspat intrat in invatamant:
- coruptie generalizata (ISJ, director, etc)
- găști (la profesorii cu vechime ma refer: "stâlpii școlii noastre","oamenii de baza")
- directori numiti politic ( singurul lor merit fiind calitatea de " membru") pusi pe furaciune si capatuiala.
- fii / fiice de profesori ajunsi in invatamant asa doar ca sa continuie "traditia familiei"
- profesori lipsiti de vocatie, de tact pedagogic, de foarte multe ori cu mari lacune in disciplina/ stiinta pe care o predau la clasa.
- copii idioti ai primarului sau ai functionarilor din primarie in calitate de elevi (sau in cazul meu in calitate de profesor)
- nevestele unora care ocupa un post de profesor/ invatator doar ca sa aiba ocupatie cateva ore pe zi
- coruptie, beizadele
Și lista poate continua.
Nota Bene despre elevi nu am zis absolut nimic.

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Am fost eu, acum 20 de ani. In facultate a fost tare fain.
Acum sunt in învațământ. Și mi-e silă.
Fii deștept și mergi la o facultate care să-ți asigure un viitor. De preferat cat mai departe de Românica.
winking

| LanguageMaster a răspuns (pentru gabicoo):

De ce ți-e silă?
Apropo, câți ani ai.

| gabicoo a răspuns (pentru LanguageMaster):

46 ani de viata, 20 de invățământ.
De ce mi-e silă? Te rog să stai măcar o zi în scoala în care predau și nu vei mai fi curios.
Daca esti un om corect ai viata grea in învatamântul românesc.
Ce vede un tânar cadru didactic proaspat intrat in invatamant:
- coruptie generalizata (ISJ, director, etc)
- găști (la profesorii cu vechime ma refer: "stâlpii școlii noastre","oamenii de baza")
- directori numiti politic ( singurul lor merit fiind calitatea de " membru") pusi pe furaciune si capatuiala.
- fii / fiice de profesori ajunsi in invatamant asa doar ca sa continuie "traditia familiei"
- profesori lipsiti de vocatie, de tact pedagogic, de foarte multe ori cu mari lacune in disciplina/ stiinta pe care o predau la clasa.
- copii idioti ai primarului sau ai functionarilor din primarie in calitate de elevi (sau in cazul meu in calitate de profesor)
- nevestele unora care ocupa un post de profesor/ invatator doar ca sa aiba ocupatie cateva ore pe zi
- coruptie, beizadele
Și lista poate continua.
Nota Bene despre elevi nu am zis absolut nimic.

| Elena9328 a răspuns:

Sa mi spui și mie când aflii.

| Kuroo a răspuns:

Mai fericit decat la medicina.