| Alecsandriii a întrebat:

Cum e viata la medicina? Sunt clasa a 11-a si m-am apucat de pregatiri, nu stiu sigur daca imi doresc asta, pentru ca tot aud ca "nu o sa ai timp pentru tine, toata ziua cu nasu in carti, o sa albeasca parul de la invatat, nu o sa poti sa dormi din cauza invatatului" si tot asa si eu vreau sa am timp pentru mine, sa ma apuc de o sala ceva, de exemplu. Adica sa nu fie numai orarul si dupa invatat si tot asa toti anii...Tin foarte mult la timpul liber, pentru mine, pentru dezvoltare personala. Chiar asa stresant este la medicina? Sa nu ai timp pentru tine deloc? Sa nu exsite "vacante"? Sa nu dormi noptile?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa este. Vei lucra cu oameni dupa ce termini Medicina. Nu cu fiarele de la sală.
Asa ca gandeste-te bine daca merita sa faci Medicina sau altceva.

| sierra1 a răspuns:

""nu o sa ai timp pentru tine, toata ziua cu nasu in carti, o sa albeasca parul de la invatat"

asta o spun ratații - dar dacă ești in stare, invață, ia examenul, fă-te medic. Dacă nu spune și tu ca in primul aliniat!

| WhiteLife a răspuns:

Este timp, insa nu cum vor avea colegii de la alte facultăți, sa fie plecați cu zilele la final de săptămână și în vacanțe. Cel mai aiurea este orarul, pentru că vei avea ore la mai multe spitale din oraș, așa că mare parte din timpul liber va fi pierdut pe drumuri și în ferestre (iar daca nu stai aproape de faculta și nici nu e vreo biblioteca in apropiere va fi destul de greu pentru inceput, până înveți să îți organizezi timpul). O alta problema ar fi daca stai in alt oraș și la final de săptămână mergi acasă la familie, dar te vei putea obișnui să înveți pe tren daca e un drum lung. Nu e imposibil, insa e nevoie de un efort mai mare și perseverență. Este mai greu la inceput, până te adaptezi, dar vei vedea pe parcurs că merita dacă îți place happy sunt persoane care învață mai bine noaptea, dar nu e o regula. Daca înveți din timpul semestrului vei avea un mare plus in sesiune.

| Eireann a răspuns:

Experienta mea nu a fost asa. In primul an e mai dificil, inca nu te-ai dezmeticit, nu stii sa iti organizezi timpul, nu stii sa inveti eficient, ai de mers dintr-o parte in alta, ferstre intre ore, uneori incepi la 8 dimineata si termini la 8 seara, te ia cu ameteala cand vezi cat ai de invatat la fiecare materie. Dar, dupa socul initial, nu pot sa zic ca am stat doar sa citesc si sa invat. Am cunoscut oameni cu care m-am inteles bine, ieseam si in club si la teatru, si la sala de sport si la sala de lectura, au fost si nopti nedormite cu cartea in brate si nopti nedormite cu Am fost si in excursii, la concerte, la munte si la mare. Nu e usor dar nici facultatea si nici meseria de medic nu e una in care sa ai "timp pentru tine" din abundenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se aplica la orice facultate pana la urma. Pentru a avea un job bun, mai ales daca e chiar ce-ti doresti, vei plati un preț. N-ai cum tara. Dar si rasplata e pe masura!

Răspuns utilizator avertizat