| Vali215 a întrebat:

Cum este să lucrezi în armată/jandarmerie/poliție/pompieri? Detalii cât mai multe, vă rog. Unde vi se pare mai lejer?

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Meseria armelor nu este lejeră nicăieri. Din cauza asta se iese mai repede la pensie.

| ancaval a răspuns:

Tu vrei muncă lejeră? Și bani frumoși? Corect?

| Vali215 explică (pentru ancaval):

Nu m-am referit la muncă fizică, am lucrat de la vârsta de 13 ani în constructii apoi după ce am terminat liceul m-am angajat într-o fabrică de inox, și crede-mă, știu ce-i aia. Mă interesează dacă este lejer din punct de vedere al stresului. Scuză-mă că îmi doresc altceva decât ceea ce am făcut până acum. Repede ai ajuns să judeci după 2 întrebări ale mele. O să ajungi departe cu genul ăsta de critică. Felicitări!

| Nonolita a răspuns (pentru Vali215):

"Mă interesează dacă este lejer din punct de vedere al stresului." Atunci, cauta-ti alta meserie. Astea toate sunt stresante.

| ancaval a răspuns (pentru Vali215):

E foarte bine că îți dorești altceva, și chiar mai bine plătit.
Nu am judecat. Doar am întrebat. Cred că am pus semnul întrebării.
Când ai spus "lejer", trebuie să mai adaugi ceva, un detaliu. Așa simplu....suna a "domnie"! Oricine poate înțelege orice, dacă nu te exprimi cum trebuie.
Și cât de departe o să ajung, sau nu, nu despre asta era vorba.
E vorba de tine aici.

Și în nici una din meseriile de mai sus, NU e lejer. Se lucrează cu oamenii, și cum oamenii sunt dificili o să-ți sară în cap din orice prostie. Oamenii nu mai au frică de poliție, jandarmi. Crezi că te descurci cu ei? Atunci, baftă!
Armata...tot plecat. Pompierul se bagă în foc. Ești pregătit?

| Vali215 explică (pentru ancaval):

Ok, mulțumesc pentru răspuns! Scuze pentru comentariul agresiv. Eu am greșit pentru că nu am pus toate detaliile.

| RaAlexandra a răspuns (pentru ancaval):

Daca pui problema asa..ca in armata esti plecat tot timpul deci nu merita ca pompierul se baga in foc.le fel nu merita, atunci tara asta ar ramana fara MAI MAPN si asa mai departe

| ancaval a răspuns (pentru RaAlexandra):

Ce? Doamne ferește!

Am zis eu că pompierul NU merită să se bage în foc? Mai citește o dată! Și nu vorbi aiurea.

Duduie, NU ai înțeles nimic din ce am scris. Nimic! Nimic!

Mă refeream strict la el. Poate, sau nu, face față? Nu oricine poate. Eu nu aș putea. Altul poate. Se merită, dar trebuie să fi născut pentru așa ceva. Nu poate un cretin să dețină o armă. Hallo! Trebuie să treacă niște teste. Eu îl întrebăm dacă e pregătit. Dapăi tu... înțelegi ce poți.

Și de ce să rămână țara fără MAI? Că așa zici tu? Stai liniștită că NU rămâne!

| RaAlexandra a răspuns:

Sunt viitor politist si pot spune ca nu regret nicio secundă ceea ce am ales, bineinteles ca fiecare meserie are partile ei bune dar si rele insa daca pui suflet vei vedea ca vei avea doar rezultate pozitive.
Lejer nu este nicăieri, pot fi zile in care nu se întâmplă nimic grav sau pot fi zile in care esti solicitat la maxim. daca iti place nu vei simti oboseala.

| BarackzObama a răspuns (pentru RaAlexandra):

Poti sa mi dai detalii?

| RaAlexandra a răspuns (pentru BarackzObama):

Ce ai vrea sa stii?

| BarackzObama a răspuns (pentru RaAlexandra):

Care ar fi partile rele? Ce studii ai urmat ca sa ajungi politist?

| RaAlexandra a răspuns (pentru BarackzObama):

Parti rele...pai acomodarea in prima faza iar daca alegi sa fii la rutiera cu atat mai greu..vara te topesti iar iarna. îngheți de frig.
Unele situatii chiar te pot traumatiza..eu fiind la criminalistica imagineaza-ti doar, sange, cadavre si uneori mirosuri greu de suportat.
Am terminat la Campina la scoala de agenti iar acum urmez dreptul pentru a putea inainta la gradul de ofiter.